Dotace, obilí, řepka a mléko. Tato čtveřice má lví podíl na rekordním zisku, se kterým letošní rok uzavře české zemědělství. Zemědělský svaz očekává, že výsledek přesáhne deset miliard korun. Podle předběžných statistických odhadů může zisk skončit výrazně nad desetimiliardovou laťkou. Může být dokonce až dvojnásobný oproti loňskému zisku 7,7 miliardy. I ten byl přitom meziročně skoro o pět miliard vyšší.
„Letošní zisk bude téměř jistě nejvyšší od roku 1998. Od té doby máme srovnatelné údaje,“ říká Jiří Hrbek, ředitel zemědělské statistiky Českého statistického úřadu. Rekord připisuje především nárůstu hodnoty rostlinné produkce. „U obilovin představuje meziroční zvýšení bezmála osm miliard korun na více než 32 miliard. Hodnota produkce řepky překročí v letošním roce jedenáct miliard korun, což je o tři miliardy víc než vloni,“ vyčísluje Hrbek na základě předběžných dat. Dvoumiliardový nárůst z loňských 18,4 na 20,5 miliardy korun očekává u mléka.
Asi 27,3 miliardy korun, tedy o půl miliardy korun víc než loni, dostanou zemědělci na základních dotacích vyplácených na hektar, které hradí Evropská unie. „Bez nich by české zemědělství bylo ztrátové. V porovnání s minulým rokem se ale význam dotací na příjmech farmářů asi o deset procentních bodů sníží,“ porovnává šéf zemědělské statistiky.
Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha předpokládá, že podnikatelé využijí zisky k investicím. Průběžná čísla nenaznačují, že by se mimořádně dobré výsledky promítaly do mezd. Dle dostupných údajů se drží zhruba na loňské úrovni. Ani pro příští rok nechtějí zemědělští zaměstnavatelé slyšet o zvýšení platů, jaké požadují odbory.
Zemědělské podniky ale zřejmě budou muset platit víc za pronajatou půdu. Tlačí na ně řada vlastníků a zpráva o rekordním zisku je v požadavku ještě utvrdí. Přibývá také majitelů, kteří s pronajímáním pozemků chtějí skončit a o půdu se starat sami. Zvlášť když přijdou o práci a vědí, že na půdu mohou dostávat dotace, aniž by museli intenzivně hospodařit.