Norská koruna se dnes vůči euru propadla nejníže od finanční krize před více než deseti lety. Důvodem je podle analytiků napětí ve světovém obchodě, které tlačí dolů ceny ropy, a ohrožuje tak velkou část norské ekonomiky. Kurz měny se během obchodování v Oslu snížil až na 10,097 za euro, což je nejnižší hodnota od prosince 2008.
Od minulého týdne, kdy americký prezident Donald Trump oznámil nová cla na čínské zboží, se cena ropy Brent propadla asi o 12 procent. Obchodní spor mezi Čínou a Spojenými státy ohrožuje růst globální ekonomiky a poptávku po komoditách. Norsko je největším producentem ropných produktů v západní Evropě a téměř polovinu jeho vývozu zboží tvoří ropa a zemní plyn.
„Jasným viníkem je dnes obnovený pokles cen ropy,“ řekl agentuře Bloomberg analytik Andreas Steno Larsen ze společnosti Nordea Bank. Norská koruna podle něj zůstává náchylná k poklesu zejména před pátečním zveřejněním důležitých údajů o vývoji inflace.
Zvýšení obchodního napětí přichází v době, kdy se norská centrální banka připravuje na jednání o úrokových sazbách. To se má uskutečnit 15. srpna. Banka naznačila, že je připravena zvýšit sazby v září a guvernér Öystein Olsen překvapil trhy závazkem zpřísňování měnové politiky. V červnu zvýšila centrální banka hlavní úrokovou sazbu potřetí za necelý rok, a to na 1,25 procenta.
Vývoj kurzu norské koruny k euru:
Obavy z dopadů obchodního sporu na ekonomiku ale zřejmě výrazně ovlivní rozhodování centrální banky, i když slabší měna by jí mohla další zvýšení úroků usnadnit.
Norskou korunu ovlivnila rovněž slabá statistika z minulého týdne, kdy index nákupních manažerů ukázal pokles celkové aktivity. Maloobchodní tržby klesly, růst úvěrů domácnostem zpomalil, zatímco míra registrované nezaměstnanosti vzrostla v červenci více, než se čekalo.
Donald a vůně petroleje. Za rostoucí cenu ropy mohou i Trump a Maduro
Dále čtěte:
Klimatický donkichot zachraňoval svět hnojením oceánů. Amatérských geoinženýrů může přibývat
Molekuly svobody: tak Trumpova vláda propaguje americký zemní plyn
Energetická laboratoř v praxi: sever Německa chce být do roku 2035 bez emisí
Merkelová otevřela nový park na Baltu. Němci už se bez větru neobejdou