Český startup Agdata, který pod značkou Agdata City zajišťuje monitoring mikroklimatu a ovzduší ve městech a obcích, vyvinul nový senzor pro měření prachových částic PM1, PM 2,5 a PM 10. Jeho hlavní výhodou má být vysoká přesnost naměřených výsledků a zároveň nízká cena, díky čemuž zařízení zaujalo i Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Ten nyní novinku testuje hned v několika lokalitách po celé zemi.
„V rámci naší spolupráce s SHMÚ chceme na Slovensku nabídnout validní, a hlavně cenově dostupné měření kvality ovzduší. Momentálně se náklady na instalaci a roční provoz jedné standardně používané certifikované stanice, která mimochodem velikostí odpovídá stavební buňce, pohybují ve statisících korun za rok. Pro co nejpřesnější měření je ale potřeba mít ve městě s více jak 15 tisíci obyvateli takovýchto stanic několik,“ vysvětlil Jiří Jirásko, technický ředitel a spoluzakladatel společnosti Agdata.
Novinka od české společnosti má zákazníkům přinést značné zlepšení mimo jiné právě z hlediska potřebného prostoru. Senzory jsou totiž oproti stávajícím řešením o poznání menší, jejich velikost je podobná běžnému diáři formátu A5.
Nízká cena i chybovost
Zařízení od Agdata by zatím mělo sloužit jako doplněk stávajícího měření ve zmíněných velkých stanicích s tím, že tuzemské senzory budou nasazeny v jiných lokalitách poblíž. „Díky tomu budeme schopni poskytnout lepší obrázek o stavu ovzduší, a to za desetinu ceny,“ doplnil Jirásko.
Právě kombinace dat z různých zařízení má podle odborníků přinést co možná nejpřesnější výsledky, které ale finančně nezruinují ani napjaté městské a obecní rozpočty. Jedním z důležitých cílů společného projektu SHMÚ a Agdata je tedy přispět k tomu, aby bylo lokální měření kvality ovzduší co nejdostupnější pro všechny obyvatele Slovenska.
Další zásadní výhodou nového senzoru je i skutečnost, že se firmě podařilo výrazně eliminovat jeho chybovost. Dosáhla toho s pomocí snížení vlhkosti vzduchu při vstupu do senzoru a také díky kvalitnímu měření teploty vzduchu a míry jeho vlhkosti při výstupu.
Senzory zamíří ke školkám či parkům
Slovenský hydrometeorologický úřad rozhodně není jediným zákazníkem, který má o nový prachový senzor zájem. K lokálním měřením se nejčastěji uchylují jednotlivé samosprávy, jimž výsledky pomáhají v informování obyvatel o kvalitě ovzduší v místě jejich bydliště. Agdata už tak zařízení nainstalovala v mnoha dalších lokalitách po celém Česku i Slovensku.
Senzory se přitom nejčastěji umisťují v místech s rozsáhlou zástavbou nebo tam, kde se pohybují rizikové skupiny obyvatel, což jsou především školy, školky, domovy pro seniory nebo parky.
Měření kvality ovzduší je ale velmi důležité i z dlouhodobého hlediska. Získaná data totiž mohou úřadům pomoci při územním a městském plánování. Týká se to třeba stavby obchvatů nebo různých omezení silniční dopravy, která patří k vůbec největším zdrojům prachových částic.
Zařízení může odhalit zdroj znečištění
Stále více obcí měření používá i jako důkaz kvality ovzduší v dané lokalitě. Jedná se převážně o lázeňská města a další místa, jež se zaměřují na takzvaný zdravotnický turismus. Díky příznivým výsledkům totiž obce mohou získat třeba žádaný titul klimatické lázně.
Nové senzory od Agdata je v kombinaci s meteostanicemi možné využít také k odhalení konkrétních zdrojů znečistění. Mezi objednatele těchto technologií tak kromě samospráv často patří i soukromé firmy, jež chtějí dokázat bezpečnost svých provozů.
„V praxi jsme se setkali například s tím, že v jedné obci se za nelibosti obyvatel rozšiřovala průmyslová výroba v místní továrně. Po instalaci několika našich senzorů v různých lokalitách se ukázalo, že vzduch odcházející z továrny nepřesahuje žádné nebezpečné hodnoty, ale naopak velkým zdrojem znečištění je místní frekventovaná silnice,“ uzavřel Jirásko.