PRAHA (vlp) - Zaměření Evropské investiční banky na regiony na úkor velkých úvěrů centrálním státním orgánům nabývá letos konkrétnější podoby. V polovině letošního roku dostanou úvěry dva kraje, Liberecký a Pardubický. Do liberecké oblasti poputuje výhodný úvěr v objemu 600 milionů korun, Pardubický kraj dostane půjčku ve výši 900 milionů korun. K těmto prostředkům obě samosprávy shodně přidají po 300 milionech korun z vlastních zdrojů a využijí je na rekonstrukce silnic druhých a třetích tříd, které nutně potřebují opravit. „Získali jsme patnáctiletý úvěr. S jeho čerpáním začneme ještě letos a skončíme v roce 2008,“ řekl týdeníku EURO vedoucí finančního oddělení Pardubického kraje Oldřich Felgr. Úroková sazba úvěru bude pro kraje velmi výhodná, měla by být nižší než je výše tříměsíčního PRIBOR, který se v současné době pohybuje na úrovni 1,7 procenta.
Viceprezident EIB Ivan Pilip týdeníku EURO řekl, že podpora krajů je pro evropskou banku v současné době prioritou. „Se státem budeme nadále spolupracovat, daleko větší důležitost však pro nás v současné době má kooperace s kraji a většími městy,“ uvedl. Jedním z příkladů spolupráce se státem by mohla být pomoc Státnímu fondu dopravní infrastruktury. „EIB je ochotna poskytnout fondu dlouhodobé financování s odkladem splátek. Peníze by využil na profinancování svého cash flow. Příjmy fondu kolísají, navíc mu vypadnou výnosy z privatizace. Banka by mu mohla poskytnout půjčku dlouhodobější a fond by věděl, že má peníze, které může čerpat pravidelně. Splátky by byly dlouhodobě rozložené, protože fond bude v budoucnu disponovat například penězi z mýta. Může to však být později, než se v současné době zdá,“ řekl Pilip. Šéf fondu Pavel Švagr uvedl, že o této možnosti ví, ale současně se problém likvidity fondu snaží řešit jiným způsobem. „Záleží na tom, kdy přijdou peníze za prodej Českého Telecomu. Na konci června o tom budeme jednat, poté bychom měli vědět více,“ řekl.
Vedení EIB v současné době řeší také strategii v oblasti takzvaných „globálních půjček“, zvýhodněných úvěrů, které dostávají banky na to, aby financovaly projekty malých a středních podnikatelů. „O globálních půjčkách se uvnitř banky velmi diskutuje. Na jedné straně nechceme zvyšovat celkovou částku určenou bankám, na druhé straně je chceme dále využívat jako prostředníky pro poskytování úvěrů malým a středním podnikům a municipalitám,“ dodal Pilip.