Menu Zavřít

Levněji než doma

1. 7. 2004
Autor: Euro.cz

Financování státního dluhu

MM25_AI

PRAHA (hat, tos) – Zadlužit se v zahraničí místo doma se rozhodlo ministerstvo financí. Přestože ze záměru nebyla vůbec nadšená Česká národní banka, vypadá to, že dlužit venku je opravdu lepší. „Vydáním dluhopisů v zahraničí ušetří ČR v příštích deseti letech nejméně 1,5 miliardy,“ pochlubil se náměstek ministra financí Eduard Janota. Kdyby stát dluhopisy nepojistil proti kursovým rizikům, byla by úspora ještě o 200 milionů korun větší. „Ministerstvu se podařilo vyjednat velmi dobré podmínky a Česká republika tak může výrazně ušetřit,“ komentoval tranši hlavní ekonom Patria Online David Marek.
Pozitivní dopad by měla mít emise také na tuzemský finanční sektor. Banky i penzijní a podílové fondy byly doposud zvyklé nakupovat státní dluhopisy, které nesly nevelký, zato ale jistý výnos. Změna trendu, kdy české státní dluhy nakupují velcí hráči, tedy zahraniční banky, penzijní fondy a pojišťovny, je donutí poohlédnout se po jiných výnosech. „Považuji vydání eurodluhopisů za velmi prospěšné, zvýší to tlak na hospodaření tuzemských finančních institucí,“ uvedl pro týdeník EURO František Hlaváč ze společnosti Beneficial Finance.
Objem emise vzrostl z plánované miliardy na 1,5 miliardy eur, a i tak zájem výrazně převýšil nabídku, ČR mohla získat až dvojnásobek. Roční kuponová sazba dluhopisů byla stanovena na 4,625 procenta. Lucemburská burza, kde se české eurobondy obchodují, udává k 1. červenci výnos do doby splatnosti 4,5426 procenta. České eurobondy se postavily na roveň řeckým a italským cenným papírům. Od ratingové agentury Standard & Poor’s získaly hodnocení A-, což je o dva body níže než Řecko (A+) a o čtyři méně než Itálie (AA). Agentura Moody’s Investors Service dokonce ohodnotila české dluhopisy stejným stupněm jako řecké. Jeden z manažerů emise, Deutsche Bank, označil Českou republiku z hlediska investorů za jasného favorita mezi novými státy Evropské unie. Druhý manažer Morgan Stanley zase konstatuje, že debut český eurobondů byl na trhu vnímán jako „must-buy“. Financial Times k tomu dodávají: „Mezinárodní emise by měla vládě poskytnout více času dokončit reformu veřejných financí. Problém vznikne, pokud ji využije jen jako záminka pro odklad.“

  • Našli jste v článku chybu?