Česká národní banka ukončila po třech a půl letech intervence na oslabování koruny. Euro by mohlo zlevnit až na 24 korun
Bankovní rada ČNB minulý čtvrtek rozhodla o ukončení intervencí, které držely českou měnu na úrovních okolo 27 korun za jedno euro. Jejich cílem bylo dosáhnout inflace ve výši dvou procent a zároveň přinutit tuzemské domácnosti utrácet.
K ukončení intervencí, které ČNB prováděla od listopadu 2013, byly reálné důvody.
Inflace přestřeluje cíl banky ve výši dvou procent a k jejímu poklesu není zatím důvod. Deflace, které se centrální bankéři tak obávali, rovněž nehrozí.
Jak padal kurz
Po stažení centrální banky z trhu začala divoká jízda na mezibankovním trhu s korunou. „Po oznámení spadl kurz na 26,85 koruny za euro, pak šel na 27,16. Následně oslabil na úroveň 26,60 koruny za euro“ popisuje ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Na konci dne se jedno euro prodávalo za méně než 26,60 koruny.
Na trhu nicméně nedošlo k žádnému šoku jako například při konci intervencí Švýcarské národní banky před dvěma lety. Tehdy švýcarská cedulová banka přestala překvapivě bránit posilování franku. Výsledkem bylo jeho okamžité posílení až o čtyřicet procent vůči euru. Šokující krok tehdy způsobil naprosto mimořádnou věc, kdy v Londýně půl hodiny zamrzlo obchodování se švýcarským frankem.
Minulý čtvrtek ale byla likvidita na trhu s korunou vysoká v rozmezí jednoho až dvou miliard eur. O t om ostatně svědčily rozdíly mezi kurzy, za něž banky eura za koruny nakupují a prodávají.
Šlo o tři, čtyři, pět haléřů, žádné desetihaléře, zní z trhu.
Česká národní banka bude navíc vůči výkyvům koruny na začátku otrlá. „Naše míra tolerance bude na začátku velmi, velmi široká, protože je potřeba nechat kurz, aby si našel svou novou rovnovážnou úroveň“ konstatoval guvernér ČNB Jiří Rusnok.
Ten zároveň naznačil, že centrální banka se po konci intervencí na měnovém trhu neangažovala.
Zlevnění ve hvězdách
Co bude konec intervencí znamenat pro Čechy? V nejkratším čase se jim zlevní hlavně výjezd do zemí eurozóny, pokud je navštíví na vlastní pěst. Po přepočtu na koruny budou levnější hotely, cestování v dané zemi nebo nákup jídla.
Levnějších zájezdů od cestovních kanceláří se však v létě kvůli posílení koruny zřejmě nedočkají. „Samotný vliv ukončení intervencí se neprojeví okamžitě, dá se očekávat spíš až u exotických zájezdů v zimní sezoně. Otázkou je, kam se bude kurz koruny vyvíjet,“ říká Jan Bezděk, mluvčí cestovní kanceláře Fischer.
Velké naděje si nemohou spotřebitelé dělat ani při nákupu dovážené elektroniky.
„Zatím nevíme, jestli se to promítne do cen. Ty ovlivňuje řada faktorů,“uvádí mluvčí řetězce s elektronikou Datart Iva Pavlousková. Podle ní bude Datart čekat na reakci dovozců elektroniky a velkoobchodů. I při větším posílení koruny navíc nemusejí prodejci příliš zlevňovat, protože domácnostem rostou reálné příjmy a mají chuť utrácet.
Silnější česká měna určitě pomůže importérům, kteří se museli tři a půl roku vyrovnávat s uměle podhodnocenou korunou.
To byli nuceni buď promítnout do cen, nebo si zkrátit zisky. „Ukončení intervencí vítáme, protože by to mohlo přinést lepší podmínky pro nás importéry,“ oceňuje konec intervencí Jana Valová, zakladatelka společnosti Siko, což je prodejní síť zaměřená na vybavení koupelen a kuchyní.
Těžší časy naopak nastanou exportérům.
„Byli jsme na to nachystaní od 1. dubna,“ říká majitel Brano Group Pavel Juříček. Jeho firma se zajišťovala proti posílení české měny již v listopadu a prosinci minulého roku, a to až do roku 2019. „Ale jen na obchodní saldo, což je rozdíl mezi nákupem a prodejem,“ dodává Juříček.
Zajištění využívá rovněž společnost ATAS elektromotory Náchod.
„Předpokládali jsme, že to bude od května, takže jeden měsíc jsme,prokaučovalľ,“ přiznává generální ředitel společnosti Otto Daněk. Firmě se tak kvůli pohybu koruny ztenčí tržby o zhruba milion korun.
Finanční nástroje, které umožňují vývozcům zajistit se proti posílení koruny, ale rozhodně nejsou zadarmo a navíc je to velmi komplikované. „Nemůžete se zajistit na sto procent očekávaných příjmů, protože v případě nesplnění jsou tam drastické sankce,“ uvádí některé nevýhody zajištění Daněk.
Ihned po skončení intervencí se ostatně zdražilo i zajištění. Například zajištěný kurz na šest měsíců byl před intervencemi na úrovni 26,78 koruny, ve čtvrtek odpoledne byl už níže o více než dvacet haléřů.
Důvody za bilion
Velmi překvapivá je rychlost, s níž byly intervence ukončeny. Mohly k tomu přispět rovnou dva „bilionové“ faktory. A jeden souvisí přímo s bankovním sektorem.
Tuzemským bankám totiž dramaticky narostl objem úvěrů od zahraničních bankovních domů. Podle dat ČNB se vklady a úvěry od jiných úvěrových institucí-nerezidentů zvýšily z 586 miliard na konci minulého roku na 1,07 bilionu korun ke konci února. „V bilancích velkých bank chybějí eura. Všechna jsou v ČNB. Je otázka, jak se tato likviditní mezera zavře,“upozorňuje bankéř, který si nepřál být jmenován. „Je to jeden z důvodů, proč to udělali tak rychle“ odhaduje.
Velké české banky si navíc půjčují eura od svých mateřských společností, kde risk manažeři, kteří posuzují různé druhy rizik včetně měnových a geografických, mohli už znervóznět z velkých objemů těchto úvěrů. A o tom byli jistě dobře informováni rovněž centrální bankéři.
Dalším důvodem pro rychlejší konec intervencí mohl být tlak spekulantů na centrální banku. V letošním roce se vrhli na korunu ve velkém. Jen za dva měsíce musela ČNB intervenovat ve výši 600 miliard korun. A za celou dobu trvání intervencí od konce roku 2013 na ně vynaložila astronomickou sumu.
„Objem dosáhl do konce března necelých dvou bilionů korun,“upozorňuje ekonom Marek Dřímal.
Intervence na trhu navíc nejsou lacinou záležitostí. Napumpované koruny totiž centrální banka stahuje zpět, a to prostřednictvím prodeje pokladničních poukázek (dluhových papírů, které umožňují půjčování peněz v krátkém období). A z nich platí úroky.
Vlci z Londýna
Další vývoj české měny bude rozhodně zajímavé sledovat. Proč? Experti očekávají, že ke konci roku dojde ještě k dalšímu posílení ze současných úrovní. Podle ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy se kurz může dostat na 26 korun za euro. V posledních měsících roku to podle Dřímala bude 26,30 koruny za euro.
Exportéři pak odhadují rovnovážný kurz na úrovni šestadvaceti korun za jedno euro. „Vidím ho trochu níž, na 25,50 koruny za euro,“ dodává šéf firmy ATAS elektromotory Náchod Otto Daněk. Dlouhodobě by pak koruna mohla posílit vůči euru ještě výrazněji.
„Odhadujeme férový kurz' na 24 korun za euro,“ shrnuje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Rozhodující vliv na korunu ale budou přinejmenším krátkodobě mít zahraniční spekulanti. „Nebude záležet na ničem jiném než na chování traderů (obchodníci na finančních trzích - pozn. red.) vLondýně a New Yorku,“ dodává Dřímal. •
Konec intervencí rozkýval korunu (kurz koruny vůči euru 6. 4. 2017)
ZDROJ: CYRRUS
Okamžité dopady konce intervencí Česká měna posílila pod 26,60 koruny za jedno euro. Došlo ke zdražení úvěrů na mezibankovním trhu. Snížila se cena státních dluhopisů, naopak vzrostly výnosové sazby. Je problém si zajistit kurz na dobu delší než jeden rok.
O autorovi| Vladan Gallistl, gallistl@mf.cz