Menu Zavřít

Ležák v secesním balení

28. 4. 2008
Autor: Euro.cz

PIVOVAR V BOHUŠOVICÍCH NAD OHŘÍ - Severočeské město Bohušovice nad Ohří se nachází kousek od Litoměřic. V minulosti zde působilo několik potravinářských podniků, mezi kterými nechyběl ani pivovar. Jeho výrazná budova je v současnosti na prodej.

Bývalý bohušovický pivovar leží v jižní části města, v těsném sousedství nádraží. Tvoří ho administrativní budova, provozní stavby a především hlavní pivovarský objekt – dominanta areálu i širokého okolí.

Budovy jsou na průmyslový komplex nezvykle honosné. Fasády mají bohatou secesní výzdobu, okna jsou zakončena oblouky a na několika místech se ještě zachovaly kovové doplňky. Nejvýraznějším prvkem je obrovské půlkruhové okno ve štítu hlavní stavby, které je členěno svisle na pět dílů. Ty byly vyplněny speciálními žaluziemi, které umožňovaly větrání. Žádný jiný pivovar v Čechách podobné řešení neměl.

Budovy se dodnes zachovaly v téměř nezměněné podobě, jejich stav je však velmi špatný. Areál je až na mohutný pivovarský komín v soukromých rukou a majitelé se ho snaží prodat. Cena je 3,25 milionu korun.

POPIS OBJEKTU

název - pivovar Bohušovice

  • *místo - Bohušovice nad Ohří kraj - Ústecký lokace - okraj obce typ - průmyslový areál stav - chátrající využití - žádné kult. památka - ne nabízí - Deckart, s. r. o. cena - 3,25 milionu Kč Železniční vzpruha První zmínky o Bohušovicích pocházejí z let 1057 a 1131. Nevelká ves byla později připojena k Litoměřicím a nějaký čas náležela i doksanskému klášteru. Klidu si ale moc neužila. V 17. a 18. století ji postupně vyplenili Sasové, Švédové i Prusové. Průmyslový rozvoj nastal teprve v polovině 19. století, kdy byla zprovozněna železniční trať Praha – Lovosice – Ústí nad Labem a postaven silniční most přes Ohři. V obci, která se mezitím rozrostla na městečko, vzniklo v rychlém sledu hned několik potravinářských podniků. Kromě Rolnického akciového cukrovaru, Družstevní mlékárny a továrny na cikorku to byl především pivovar. Jeho oficiální název zněl „První severočeský akcijní pivovar“ a výrobu zahájil roku 1900. Od piva k žampionům**

Beze změn fungoval až do konce druhé světové války. Teprve roku 1948 byl znárodněn a začleněn do národního podniku Krušnohorské pivovary. V něm však dlouho nezůstal a hned v následujícím roce se stal součástí Litoměřicko-ústeckých pivovarů.

bitcoin_skoleni

Provozy byly tehdy již zastaralé a jejich modernizace se nevyplatila. Výroba piva byla tedy již roku 1952 zastavena a budovy začaly sloužit jako sklady.

Po roce 1989 se zde dokonce nějaký čas pěstovaly žampiony, zajímavý areál však dnes nabízí širší možnosti využití. Mohly by zde vzniknout například chráněné dílny, loftové byty či domov pro seniory. Základem je ovšem rychlá rekonstrukce.

  • Našli jste v článku chybu?