Menu Zavřít

Liberalismus v akci

21. 2. 2002
Autor: Euro.cz

Acta Oeconomica Pragensia

bitcoin_skoleni

Vysoká škola ekonomická v Praze se rozhodla obrátit svůj odborný časopis Acta Oeconomica Pragensia více k masám a dát v něm hodně prostoru nejen interním expertům, ale širokému spektru ekonomů z různých oborů, kontroverzní příspěvky nevyjímaje. Prestižní magazín kromě toho dal také možnost publikovat studentům a vůbec každému, kdo má zájem polemizovat na poli ekonomie, filozofie a dalších odvětví. S tímto novým záměrem, grafickou úpravou a snahou o přehledné řazení rubrik zatím vyšla dvě čísla sborníku. Jaký je výsledek?
Monotematická část prvního z nových čísel, sestavená z příspěvků celkem třinácti autorů, je věnována liberalismu. Pod titulky článků se v ní objevuje například jméno bývalého privatizátora, nyní člena komise pro cenné papíry Tomáše Ježka, představitele Liberálního institutu Miroslava Ševčíka či bývalé vedoucí redaktorky časopisu Ekonom Evy Klvačové. „Názory jednotlivých autorů jsou velmi odlišné – jakkoli mezi nimi neexistuje jediný, který by se k idejím liberalismu nehlásil. Ve svém souhrnu zprostředkují pohled na liberalismus z různých úhlů pohledu, svobody jednotlivce, svobody podnikatelského subjektu či z úhlu požadavku minimálního státu. Další se zase soustředí na požadavek rovných pravidel pro všechny účastníky politického, společenského a ekonomického dění nebo na přítomnost či nepřítomnost nadřazených morálních principů,“ píše Eva Klvačová v úvodu.
Zajímavý je už první z příspěvků, kde Tomáš Ježek, polistopadový člen vlády a dodnes významný veřejný činitel, seznamuje čtenáře se samotnými kořeny liberalismu a kritizuje právě polistopadovou garnituru za slabost. „Znakem pravého liberalismu je nedůvěřivý postoj k vládě. Ta má v očích liberálů neodolatelnou tendenci rozhodovat za občany. Drtivou zkušenost s vládou, která si vzala do hlavy, že bude lidem plánovat životy, snad máme za sebou, i když každá socialistická vláda se o to bude vždy pokoušet. Na těle dvou generací se přímo experimentálně prokázalo, jak dramaticky zprimitivní a zkazí se veškerý život společnosti. A prokázalo se to nejen na těle těchto generací, ale celých národů, jako je Německo a Korea, kdy stačila čára na mapě narýsovaná vojáky a politiky, aby se jedna část téhož národa začala v důsledku ztráty svobody hmotně i duchovně propadat,“ píše Tomáš Ježek.
Podle jeho názoru musí dobrá liberální vláda zaručit svobodu jednotlivce, ale také dodržování pravidel správného chování: „Odpor liberálů proti vládě šel v Čechách po listopadu dál a zahrnul i odpor proti životně důležité funkci vlády, to jest proti onomu nutnému násilí na občanech, jímž je právě vynucování pravidel správného chování. Pravý liberalismus dobře ví, že lidé si mohou při uskutečňování svých plánů navzájem překážet, ale nejen to, že dovedou být i zlí a že jim pravidla správného chování budou překážet… Slabost vlády při prosazování pravidel správného chování pocházela po roce 1989 nejen od falešného liberalismu samotného, to jest od odporu k pravidlům a jejich dodržování vůbec, ale také například od ostýchavosti použít násilí,“ míní Ježek.
Se zaujetím si lze přečíst i názory předlistopadového svazáckého funkcionáře Miroslava Ševčíka v jeho stati „Odkazy liberalismu pro současnost“. Podle něj se v České republice proces přechodu k moderní liberální společnosti zastavil a v některých oblastech dochází dokonce k reverznímu pohybu: „Mnozí se rychle zřekli domnělého liberalismu a připojili se k dalším manipulátorům, převlečeným za politiky, kteří začali liberalismus obviňovat z toho, že způsobil všechny nedostatky, které trápí občany v běžném životě. Liberalismus se takto stal pojmem s hanlivým přídechem a pro mnohé se stal i nejpoužívanější nadávkou,“ píše Ševčík.
Z výše uvedených řádek (a výběru autorů) je patrné, že se časopisu Acta Oeconomica Pragensia přechod od lehce zamřelého vědeckého sborníku k čtivému periodiku celkem podařil. Často kontroverzní příspěvky tlačí více svůj prst na tep současného ekonomického myšlení. To potvrzuje i druhé z nových čísel – Filozofie a metodologie ekonomických věd, které spatřilo světlo světa v polovině února.

Acta Oeconomica Pragensia (Vědecký časopis Vysoké školy ekonomické v Praze), 6/2001: Liberalismus. Ediční oddělení VŠE, Praha 2001. 262 stran.

  • Našli jste v článku chybu?