Vystoupili na ní experti z Německa, Švédska, Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska.
Hlavním tématem bylo vlastnictví lékáren, dostupnost a kvalita lékárenské péče, nedostatek farmaceutických profesionálů a jejich vzdělávání. Samostatný blok konference patřil lékárenským inovacím.
Konference poskytla výjimečnou příležitost otevřené diskuse o aktuálním stavu evropského lékárenství a jeho dalším směřování nejen mezi zástupci provozovatelů, ale také reprezentanty vysokého školství.
Na konferenci vystoupil Daniel Horák, viceprezident Asociace lékárenských sítí, který nabídl srovnání kvality poskytované péče v síťových a ostatních lékárnách ČR, přičemž poukázal na to, že v lékárnách sdružených v členských řetězcích APLS nachází regulátor méně pochybení než na zbytku trhu a zároveň vykazují jak největší podíl výborně hodnocených lékáren, tak i stálá meziroční zlepšení. Připomněl, že za kvalitu péče se lékárenské sítě dočkaly uznání od vedení regulačních autorit.
Johan Wallér, ředitel švédské Asociace lékáren, představil úspěšný model deregulace lékárenského trhu, k níž v jeho zemi došlo.
Většiny hlavních cílů nastolení plně soutěžního prostředí jako je prodloužení otvírací doby včetně víkendů, zvýšení lokální dostupnosti péče (i na venkově) a efektivity distribuce a snížení cen léčiv ve volném prodeji, se podařilo dosáhnout.
Pro švédský trh je charakteristický i prudký rozvoj elektronického lékárenství, za které se postavil i další vystupující - Max Muller, šéf strategie největší lékárenské zásilkové společnosti v Evropě DocMorris. Ten zdůraznil, že na virtuální lékárnu je připraveno stále víc pacientů a stále víc ji také očekává. Doina Draganescu z bukurešťské Univerzity lékařství a farmacie Carola Davily zdůraznila, že profese farmaceuta znamená kromě odborného vzdělání i kontinuální adaptaci na ekonomické a politické změny. Připomněla, že farmaceuti nacházejí široké možností uplatnění, a díky tomu už přestává toto povolání pozbývat postavení „kariéry druhé volby“.
Konference se u účastníků i odborné veřejnosti setkala s velmi příznivým ohlasem a EFPC proto uvažuje o jejím uspořádání i v roce 2020.