Cestovní kancelář Via Vera má několik věřitelů, mezi nimi figuruje ČSOB či Finanční úřad v Liberci. Firma dluží i na nájemném.
Foto: Profimedia.cz
Liberecká pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem poslala do insolvenčního řízení cestovní kancelář Via Vera, ta už v úterý oznámila svůj krach. Agentura Mediafax to zjistila z internetové verze insolvenčního rejstříku.
Via Vera měla v době vyhlášení krachu v zahraničí 31 klientů v Turecku a Řecku, z nichž velká část se už vrátila tak, jak jim končily pobyty.
„CK se potýká, byť nepravidelně, s určitými finančními problémy již prakticky od roku 2008, kdy v důsledku rapidního navýšení cen paliva a pohonných hmot na trhu byl zaznamenán první velký cenový propad související s prodejem a distribucí zahraničních zájezdů CK,“ stojí v materiálu.
Podle něj má cestovní kancelář několik věřitelů, mezi nimi figuruje např. ČSOB (1,7 milionu korun) či Finanční úřad v Liberci (156 tisíc korun). Firma dluží i na nájemném, a to 157 tisíc korun.
Jak stojí v návrhu, mezi závazky je nutné započítat i zaplacené zálohy od klientů CK, kteří dosud neodcestovali a jejich peníze firma použila na zaplacení záloh na přepravu a ubytování klientů, kteří vycestovali dříve. Jde o 1,8 milionu korun. Tyto peníze by však měla klientům vyplatit Union pojišťovna, u které je CK pojištěna proti úpadku.
Soud nyní prověří, jestli je insolvenční návrh po faktické stránce v pořádku a následně bude zkoumat, zda je dlužník v úpadku, či není. Během insolvenčního řízení smí dlužník nakládat se svým majetkem jen ve velmi omezené míře a nesmí majetek spravovat tak, aby se snížila jeho hodnota. Dojde také k zablokování věřitelů, kteří nemohou vůči dlužníkovi vymáhat své pohledávky např. exekucí.
Cestovka Via Vera končí po 14 letech. Letos je to již čtvrtá cestovní kancelář, která skončila. Letos již ukončily činnost kanceláře I. Parkam Holidays, Karma Tours a Pressburg.
V Česku působí zhruba 1420 cestovních kanceláří. Oproti loňskému roku se jejich počet zvýšil zhruba o sto.