Spolehlivým letním průvodcem po Jizerských horách bývají místní piva z minipivovarů v Jablonci nad Nisou a Frýdlantu. Letos ale návštěvníky regionu čekalo překvapení. A velmi milé, jak jsme zjistili po otevření PET láhve s osvěžujícím nízkoalkoholickým Letním lázeňským ejlem ozdobeným skvělou pitelností. Severočeská pivní mapa se před několika měsíci rozrostla o Pivovar Reichenberg, který na přelomu roku založil Petr Belák. „Nápad na založení pivovaru vznikl při pohledu z vrcholu Ještědu a na toto odkazuje i naše první uvařené pivo Reichenberg 1012 m.n.m.
Cesta od nápadu k realizaci byla docela dlouhá, ale snad stojí výsledek za to,“ popisuje Belák na svém webu.
Poznávacím znamením Belákových piv jsou výrazné barevné etikety s výstavními historickými budovami Liberce, který se německy nazývá právě Reichenberg. Jak vidno z některých internetových ohlasů, jméno pivovaru nedokážou všichni úplně dobře skousnout, vadí jim spojitost s dlouhou sudetskou historií města a oblasti. Inu, naši vlastenci v pohraničí…
Ale zpátky k pivu. „Jsme nezávislý létající pivovar se všemi radostmi i starostmi tohoto konceptu. Snažíme se spolupracovat s kvalitními českými mini- a mikropivovary, kde máme záruku, že pivovarskému řemeslu rozumějí, vaří pivo poctivě a dodržují také veškeré hygienické zásady,“ vysvětluje Belák.
Svá piva tedy Petr Belák vyrábí především v blízkém regionu, například ležák vzniká na technologii Zámeckého pivovaru Frýdlant vzdáleného od Liberce pouhou půlhodinu jízdy autem.
Svěží Muzeum
Piva libereckého Reichenbergu jsme zatím pokaždé ochutnali jen z PET láhví, kde jsme měli štěstí na čerstvě stočenou várku či dobré skladování v obchodech.
Jako první nás zaujal světlý speciál Muzeum 14°, což je svrchně kvašené pivo stylu American Pale Ale vařené ze tří chmelů (Bohemie, Ekuanot a Cascade). Kalné pivo tmavě oranžové barvy v sobě nese 5,5 procenta alkoholu, dobře smíchaný chmelový koktejl mu dodává vůni zralého šťavnatého ovoce. Tyhle pocity zůstávají i po napití, Muzeum navíc působí kyselkavě až svěže.
Pitelnost je i díky lehkosti piva výborná.
Pořádně hořký zážitek pak přichází se speciálem Výšina 15°. India Pale Ale se 6,1 procenta alkoholu si nese hořkost 84 jednotek IBU, kterou mu dodává bohaté chmelení americkými odrůdami Cascade a Citra.
Výšina tmavě jantarové barvy voní grepem, v chuti je sytý a silný speciál suchý a v jeho extrémní hořkosti se promítá i příkrá bylinkovost. Pitelnost je velmi dobrá. Speciál umně schovává svou poměrně vysokou alkoholovost, na což je třeba při popíjení pamatovat.
Pivovar Reichenberg
Vaňurova 760/21, Liberec Založeno: 2020 Sládek: Petr Belák Co doporučujeme: šťavnaté Muzeum 14° Prodej piva: ve skladu pivovaru na adrese Ruprechtická 306/4a Otevřeno: obvykle pondělí až pátek (14.00 až 17.00), aktuální info na stránkách pivovaru
O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz