Menu Zavřít

Libor Sečka: Čínskou medicínu ordinovat lze

5. 9. 2012
Autor: Profimedia.cz

To, zda se nemocný člověk uzdraví, záleží na jeho stavu, způsobu podání medicíny a v neposlední řadě na vůli uzdravit se. Něco podobného platí i pro firmy. Některé prostě nevěří, že by na ně čínská medicína mohla účinkovat. Naopak, bojí se, že jejich stav zhorší, že jim přivodí větší problémy, než jaké mají. A proto raději k doktorovi či léčiteli nepůjdou. Jinými slovy, rozhodnou se ignorovat možnosti, které Čína nabízí.

Což asi souvisí s tím, jak často slýcháváme stížnosti na tuto zemi. Prý je kolébkou pirátů a napodobovatelů, je od nás příliš daleko, mluví se tam úplně nepochopitelným jazykem a k tomu se přidávají ještě méně pochopitelné zvyklosti.

Raději to ani nezkoušejme, však ona se situace na známých trzích časem zlepší a bude dobře jako dřív, jako by si mnozí mysleli. Jenže tentokrát to zlepšování trvá nějak dlouho a pacienti – firmy – se propadají čím dál tím hlouběji. Čínský trh alias medicína přitom může nejlépe fungovat jako prevence, tedy tehdy, když je firma v dobrém stavu a chce se udržet v kondici.


Čtěte také:

Čína skupuje „Mittelstand“ - německé střední podniky

Praská železná bublina? Zpomalení Číny ohrožuje Austrálii


Těžce nemocného už čínská cesta jen těžko zachrání. Nezabírá totiž okamžitě a radikálně, ale zpravidla pomalu a dlouhodobě. Prostě i tady platí, že léčba šokem není to nejlepší. Proto radím: Začněte pomalu, přečtěte si příbalový leták neboli doporučení, jak se na čínském trhu pohybovat.

Zjistěte si, jaká jsou rizika a možné vedlejší účinky. Poraďte se s odborníky. A sdílejte své zkušenosti s firmami z oboru, i když máte každý vlastní směr a cíl, po cestě vás budou potkávat podobné obtíže a překážky. Ve světě navíc existují stovky firem, které podstoupily stejnou kúru a jejich zdraví a kondice jsou teď záviděníhodné.

MM25_AI

Vezměte si z nich příklad. A v neposlední řadě věřte tomu, že čínská medicína (i na vás) zabírá. Jistě, ani tak vám nikdo nezaručí, že všechno půjde jako po drátkách. Tak to ale v životě chodí. Berte to tak, že kdo nic nezkusí, nic nezkazí – ale také to jen stěží dotáhne na vrchol.

Autor je velvyslancem České republiky v Číně

  • Našli jste v článku chybu?