Menu Zavřít

Lidé se nebojí zadlužit

3. 10. 2002
Autor: Euro.cz

Financování nemovitostí

MM25_AI

PRAHA (men) – Trh bydlení je na výrazném vzestupu. To se týká především Prahy. Odpovídá tomu i růst cen. Z analýzy, kterou vypracovala stavební společnost Central Group, vyplývá, že meziroční nárůst cen nového bydlení se v metropoli pohybuje kolem deseti procent. Nejvýrazněji se zdražování projevuje u menších bytů.
Důvodem jsou hlavně vyšší ceny vstupů – pozemků a stavebních prací. „Srpnové povodně se dále výrazně dotknou cen stavebních prací. Sehnat nyní kvalitní subdodavatelské firmy je problémem a stavební práce jsou dražší než před povodněmi,“ tvrdí Dušan Kunovský, generální ředitel Central Group.
Z analýzy vyplývá, že zatímco dříve lidé preferovali nákup nemovitostí z vlastních prostředků, dnes již většina kupuje na úvěr. „Dříve se každý bál dlouhodobě zadlužit. Díky zásadnímu poklesu úrokové míry a lepší informovanosti je pořízení nového bydlení na úvěr běžnou záležitostí, jako je tomu v západním světě. Do budoucna se očekává další růst zájmu o financování nemovitostí prostřednictvím úvěru,“ říká Kunovský.
Otázkou zůstává státní podpora bydlení. Ze státního rozpočtu plyne nejvíce prostředků na stavební spoření. Za období 1993 až 2001 stála tato podpora již téměř 40 miliard, letos to bude dalších jedenáct miliard. „Ve většině případů se z pozice klientů jedná o výhodné spoření. Pokud peníze využijí k financování bydlení, jde většinou o modernizaci nebo rekonstrukci,“ konstatuje Kunovský. Dodává, že podpora stavebního spoření je sporné politické gesto, které by podle jeho názoru nemělo být zařazeno do kapitoly podpor bydlení.
Na podporu hypotečního úvěrování přispěje stát v letošním roce 530 milionů korun. „Nové byty vznikají především díky hypotékám a jen ve velmi omezené míře díky stavebnímu spoření. Tato politika státu je chybná,“ tvrdí Kunovský. Za nejlepší formu podpory státu pro bytovou výstavbu považuje Kunovský investice do technické infrastruktury.

  • Našli jste v článku chybu?