Německý řetězec supermarketů Lidl chce začít s recyklací obalů svých výrobků. Mateřská skupina Schwarz-Gruppe založila firmu PreZero Dual, která může zamíchat celým sektorem recyklace a zpracování odpadů v Německu.
Diskontní řetězec s potravinami Lidl vstupuje do byznysu s odpady. V rámci takzvaného duálního systému zakládá vlastní firmu, která bude zpracovávat obaly výrobků prodávaných v Lidlu. Jedná se zejména o recyklaci plastových obalů. V současné době je výroba nových plastových obalů z ropy levnější než jejich recyklace.
I proto objem plastového odpadu na světě stále roste. V EU platí směrnice o zpětném odběru a využití odpadů od roku 1994, objem vyprodukovaných plastových obalů se přesto nedaří snižovat.
Spotřebitelé v ceně výrobku platí licenční poplatky, které obchodníci odvádějí provozovatelům duálního systému. To chce skupina Schwarz-Gruppe, která provozuje řetězce Lidl a Kaufland, změnit. Tím ušetří náklady na provoz. „Od roku 2020 nebude muset Lidl platit poplatky za zpracování obalů,“ uvedl Halûk Sagol z poradenské společnosti Inverto. Ročně to znamená úsporu ve výši 100 milionů eur (2,6 miliardy korun), odhadl Sagol.
Změna poměrů na trhu s odpady
Samotný Lidl produkuje asi desetinu obalového odpadu na německém trhu. Ročně platí za recyklaci asi 85 milionů eur firmě Interseroh, která je dceřinou firmou společnosti Alba.
Postup Lidlu by mohl zamíchat celým sektorem zpracování odpadů v Německu, napsal deník Süddeutsche Zeitung. Teoreticky by nově založená firma PreZeroDual mohla zpracovávat obaly i ostatních řetězců. Tím by Schwarz-Gruppe vydělala další miliony eur.
Společnosti hraje do karet také to, že nová německá legislativa o odpadech, která bude platit od roku 2019, bude zvyšovat podíl recyklace do roku 2022. Má se sledovat nejen objem obalů, které se třídí, ale také jejich skutečně recyklovaný podíl.
Schwarz-Gruppe navíc v létě koupila i pátého největšího zpracovatele odpadů v Německu, firmu Tönsmaier. Tím bude mít plnou kontrolu nad celým systémem zpracování a recyklace odpadů. Nebude tolik závislá na kolísání cen surovin, nejen ropy, vysvětlil Sagol.
Dále čtěte: