Katarský emír a saúdskoarabský korunní princ spolu v pátek telefonicky hovořili. Jde o první oficiální kontakt mezi těmito zeměmi na vysoké úrovni od začátku června, kdy Saúdská Arábie a několik dalších zemí regionu přerušilo s Katarem diplomatické styky. Nicméně krátce po telefonátu se Dauhá a Rijád opět dostaly do roztržky. Podle expertů citovaných serverem BBC zřejmě kvůli tomu, jak katarská tisková agentura o hovoru informovala.
Saúdské Arábii se nejspíš nelíbilo, že katarská agentura neuvedla, kdo hovor inicioval. Podle médií to byl katarský emír Tamim bin Sání, což agentura v první informaci neuvedla. Rijád posléze reagoval kritikou, že Katar opět překrucuje fakta a že s ním proto dialog neobnoví.
Státní média obou zemí potvrdila, že katarský emír šajch Tamim bin Sání a saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán spolu hovořili. Saúdskoarabská státní tisková agentura SPA poté uvedla, že katarský emír „vyjádřil přání usednout k jednacímu stolu a diskutovat o požadavcích čtyř zemí“, které s Katarem v červnu přerušily diplomatické styky.
Čtěte více o bojkotu aerolinií:
Spojené arabské emiráty a Bahrajn zčásti uvolní vzdušný prostor pro Qatar Airways
Katarská agentura QNA informovala mimo jiné, že saúdskoarabský korunní princ navrhl ustanovení „dvou vyjednavačů pro vyřešení kontroverzních problémů způsobem, který nenaruší suverenitu žádné z obou zemí“.
Zpráva o telefonátu přišla poté, co v pátek telefonicky hovořil s lídry zemí Perského zálivu americký prezident Donald Trump. Podle Bílého domu mluvil i s představiteli Kataru a Saúdské Arábie. Trump jim připomněl, že jednota zemí v Perském zálivu je klíčová pro stabilitu v regionu. Už ve čtvrtek se Trump setkal v Bílém domě s kuvajtským emírem. Kuvajt se v katarské krizi snaží o zprostředkování jednání.
Katarská krize vypukla začátkem června, kdy Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Egypt a několik dalších států s Katarem přerušily diplomatické styky a uvalily na něj dopravní a obchodní blokádu. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace, což Dauhá odmítlo. Zemím v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií se nelíbí také to, že Katar udržuje vztahy se šíitským Íránem. Podle některých expertů stojí za jednou z největších krizí v Perském zálivu v posledních letech obava Rijádu ze ztráty dominantního postavení v oblasti.
Dále čtěte:¨