OD 7. KVĚTNA Mistrovská díla Vlastimila Košvance Smutek i něha, tak lze charakterizovat dílo Vlastimila Košvance, českého umělce, jehož životní dráhu změnila válka a poválečný vývoj v Československu. V současné době je Vlastimil Košvanec ceněn především kvůli osobité malířské technice a nezaměnitelnému stylu. Jeho tvorba však byla téměř půl století zapomenuta a od roku 1961 nebyl v Praze komplexně představen. Jeho aktuální výstavu připravila Česká centra ve spolupráci s italským Museo Martinengo, jež vlastní největší zahraniční kolekci Košvancových děl. Expozici doplňují obrazy ze Sbírky tělesné výchovy a sportu a Sbírky Muzea dělnického hnutí Národního muzea i ze sbírek soukromých sběratelů. Ojedinělá expozice bude pro veřejnost otevřena ve třech pražských institucích: v galerii Českého centra Praha, v Italském kulturním institutu a v Muzeu Bedřicha Smetany.
OD 12. KVĚTNA Jiří Wackermann: Návraty spatřeného Jiří Wackermann (1955) vystavuje své fotogra? cké obrazy z let 2008 až 2014 v kavárně a galerii Café Kampus v centru Prahy. Wackermann se narodil v Roudnici nad Labem, studoval a pracoval v Praze, později pobýval střídavě v České republice a ve Švýcarsku. Od roku 1998 žije trvale ve Spolkové republice Německo. Ve své fotogra? cké tvorbě navazuje na východiska a vlivy z mládí (surrealismus, magický realismus) a pohybuje se přitom mezi fantazijní obrazností a prostým optickým lyrismem. Zůstává stále věrný tradici černobílé fotogra? e a pracuje nadále klasickými fotochemickými postupy (negativ–pozitiv). Postupné vypracovávání obrazu v pozitivní fázi je mu důležitou složkou tvůrčího procesu chápaného jako činná kontemplace. Výstava potrvá do 30. června.
OD 14. KVĚTNA DO 17. ČERVNA Mahler–Jihlava Hudba tisíců 2015 Jihlavu rozezní hudba skladatele a dirigenta Gustava Mahlera. Mezinárodní hudební festival propojuje tvorbu věhlasného tvůrce s místy, kde prožil dětství a mládí. Koncerty probíhají převážně v jihlavském kostele Povýšení sv. Kříže a v sále Domu kultury, část programu se odehrává v Kalištích, Mahlerově rodišti. Součástí programu bývají kromě koncertů také divadelní představení, vystoupení pěveckých sborů a promítání dokumentárních snímků s mahlerovskou tematikou.
15. KVĚTNA Svatojánské slavnosti v Praze Svatojánské slavnosti Navalis navazují na starobylou tradici. Nepřehlédnutelnou součástí slavností jsou alegoricky ozdobené lodě. Praha letos historicky poprvé zažije ukázku Jízdy králů, která bude doprovázet procesí poutníků z katedrály sv. Víta, kde se od 18 hodin koná mše svatá, až na Karlův most. Na Křižovnickém náměstí vystoupí několik folklorních sdružení a vyvrcholením oslav bude ve 21 hodin koncert barokní hudby na hladině Vltavy pod taktovkou skladatele Františka Xavera Thuriho a světelná show. Návštěvníky čeká i seskok parašutistů (pilot Mark Rahbani bude prolétávat pod Karlovým mostem) nebo regata dračích lodí. Celkem 30 benátských gondoliérů bude veřejnost vozit na lodích po Čertovce.
16. KVĚTNA Fishkus: rybí a seafood festival Rybí a seafood festival Fishkus se uskuteční v sobotu na smíchovské náplavce. Návštěvníci se mohou těšit na více než padesát stánků, ve kterých se budou podávat ryby grilované, uzené, pečené či nakládané, dále ústřice, mušle, krevety, mořské plody a jiné. Představí se zde zástupci zemí, jak je například Chorvatsko, Thajsko, Brazílie, Vietnam, Řecko, Norsko, Rusko, Nizozemsko, Japonsko, a chybět nebudou ani tradiční české rybí recepty. Probíhat budou kuchařské workshopy, ukázky ? letování, porcování stokilového mečouna, příprava sashimi nebo otevírání ústřic.