Menu Zavřít

Liglass se nevzdává. S kyrgyzskou vládou chce jednat dál

10. 10. 2017
Autor: čtk

Ani přes problémy se česká společnost Liglass Trading nechce vzdát miliardové zakázky na výstavbu kaskády vodních elektráren v Kyrgyzstánu. Firma chce dál jednat s tamní vládou, pomoci při řešení sporu by mělo vytvoření pracovní skupiny.

Zároveň se připravuje dodatek k investiční smlouvě, který bude obsahovat řešení diskutované problematiky, uvedla česká firma na svých internetových stránkách. Podle serveru Aktuálně.cz ale kyrgyzská vláda vzkázala, že jsou pro ni návrhy Liglassu (LTD CZ) nepřijatelné a že smlouva má být vypovězena.

Společnost LTD CZ odmítla v září zaplatit dohodnutých 37 milionů dolarů (asi 812 milionů korun), což je hodnota dosavadních prací na narynské kaskádě, které odvedl předchozí ruský investor RusGidro. Kyrgyzská strana podle firmy zatajila problémy s ruským investorem a navíc neoprávněně zadržuje vratnou finanční záruku 1,148 milionu dolaru (25 milionů korun), kterou měla vrátit nejpozději 11. srpna, již dříve řekl generální ředitel české společnosti Michael Smelík. Firma teď mimo jiné nabízí kyrgyzské vládě, že doloží, že je skutečně schopna oněch 37 milionů dolarů zaplatit, dál chce ale jednat i o zadržené finanční záruce.


Liglass je jen epizoda. Střední Asii trápí obrovské problémy s vodou

 Opuštěné a reznoucí lodě na místě, kde dříve bylo Aralské jezero


Vicepremiér Dujšenbek Zilalijev však podle Aktuálně.CZ prohlásil, že vláda hodlá udělat za sporem s českou společností tečku. „Liglass předložil své návrhy, ale Státní výbor pro průmysl a energetiku a státní orgány je shledaly nepřijatelnými. Státní výbor navrhl vládě, aby od smlouvy zcela odstoupila. V nejbližších dnech bude za tímto problémem udělána tečka,“ uvedl podle serveru. Liglass má stále zájem na smírném řešení, pokud ale kyrgyzská vláda od dohody odstoupí, firma se podle Smelíka obrátí na mezinárodní arbitráž.

Firma LTD CZ sídlící u Železného Brodu převzala letos v červenci projekt budování dvou velkých a deseti menších elektráren narynské kaskády v odhadované hodnotě zhruba 12 miliard korun po ruské firmě RusGidro. Kyrgyzstán ruské firmě vypověděl smlouvu, údajně pro platební neschopnost. Od začátku se objevovaly pochybnosti, zda bude česká firma schopna tak náročnou zakázku financovat. Smelík ale již dříve uvedl, že financování je zajištěno, partnery projektu mají být Green Capital a Pantheon, které mají s financováním energetických projektů z obnovitelných zdrojů zkušenosti.

Prezident Miloš Zeman i jeho kancléř Vratislav Mynář se za firmu Liglass přimlouvali v Kyrgyzstánu, kde pak společnost získala miliardovou zakázku na stavbu vodních elektráren, přestože neměla žádné zkušenosti z oboru. Zeman nedávno novinářům řekl, že ve svém funkčním období lobboval za desítky českých firem, a to na základě doporučení ministerstva průmyslu a obchodu.

MM25_AI

Přečtěte si více o průběhu kauzy Liglass:

Neznámá česká firma bude stavět elektrárnu v Kyrgyzstánu. Přimluvil se za ni Mynář

Kyrgyzstán čelí kvůli dohodě s Liglassem arbitráži. Chystá ji původní investor

Zeman doporučoval Liglass kyrgyzskému prezidentovi. Využil podklady ministerstva průmyslu

Smlouva s Liglassem působí v Kyrgyzstánu politické turbulence

Liglass zatím nezaplatí, kyrgyzská strana prý porušila smlouvu

 Liglass Trading

  • Našli jste v článku chybu?