Menu Zavřít

Liknavost bude drahá

7. 10. 2013
Autor: Euro.cz

PRÁVO Ustoupit na poslední chvíli od domluveného kontraktu se může po Novém roce pořádně prodražit. Nový občanský zákoník totiž zakotvuje tzv. předsmluvní odpovědnost. „Pokud někdo bezdůvodně přeruší jednání o smlouvě ve fázi, kdy druhá strana očekává její uzavření, uhradí jí škodu plynoucí z neuzavřeného kontraktu. Které fáze jednání a přípravy se to bude týkat, ale ukáže až čas a judikatura soudů,“ upozornil advokát David Emr na semináři pořádaném advokátní kanceláří Weinhold Legal a společností TPA Horwath.

Strana, která bez spravedlivého důvodu ukončí jednání o smlouvě, má druhé straně nahradit škodu, jejíž maximální výše odpovídá ztrátě z neuzavřené smlouvy v obdobných případech. „Je však otázkou, zda vedle této ztráty neboli ušlého zisku – slovy dnes platného obchodního zákoníku – může poškozená strana požadovat také náhradu nákladů, které vynaložila v souvislosti s vyjednáváním smlouvy, jako jsou výdaje za poradce či náklady související s přípravou obchodu, například na vyčlenění aktiv do nové společnosti. I když odpověď získáme až z judikatury, myslím si, že poškozená strana by toto právo náhrady nákladů mít měla,“ míní advokát.

Smluv se týkají i další zásadní změny. U některých vztahů budou napříště vyloučeny smluvní pokuty. Mezi tyto výjimky patří například nájmy. Pokuty nově nebude nutné sjednávat písemně, a pokud se strany výslovně nedohodnou jinak, jejich existence automaticky vyloučí náhradu škody. Neúměrně vysoké pokuty také bude možné na návrh dlužníka snížit prostřednictvím soudu.

Dienstbier: Odložme nový občanský zákoník Zavedení nového občanského zákoníku by se mělo posunout, nechal se minulý týden slyšet senátor a sociální demokrat Jiří Dienstbier.

„Umím si představit pozměňovací návrh, který odloží účinnost celé rekodifikace,“ prohlásil Dienstbier na konferenci, kterou pořádala Asociace inkasních agentur.

„Tím ale nechci říct, že takový návrh bude předložen, intenzivně o tom nyní diskutujeme,“ upřesnil senátor, který byl zpravodajem nového občanského zákoníku a už jednou navrhoval odložit jeho účinnost o dva roky. Před zhruba dvěma měsíci ovšem připustil, že by bylo lepší doprovodnou legislativu schválit, aby zákoník mohl od ledna začít platit. „Jsem stále přesvědčen o tom, že dvouletý odklad by byl prospěšný,“ říká nyní.

Dienstbier chce, aby doprovodná daňová legislativa, kterou Senát právě projednává, byla opět shozena ze stolu, protože podle něj v sobě ukrývá návrhy, které s novým zákoníkem vůbec nesouvisejí.

MM25_AI

Někteří odborníci přítomní na zmiňované konferenci ale Dienstbiera kritizovali.

„Je otázka, zda by odložení účinnosti nevedlo k tomu, že přípravy na nový občanský zákoník spadnou pod stůl a za dva roky nebudeme řešit úplně stejný problém,“ namítá třeba Nikola Hönigová z advokátní kanceláře SMH.

  • Našli jste v článku chybu?