Menu Zavřít

LÍSTKY PŘES MOBILNÍ INTERNET

24. 7. 2001
Autor: Euro.cz

Další wapová aplikace v Čechách

Květnová studie WAP Market Strategies společnosti pro průzkum trhu OVUM varuje, že „čas pro wapový byznys strašně letí . Její hlavní autorka Michele Mackenzieová rovněž upozorňuje, že WAP (zjednodušený internetový protokol pro přístup z mobilního telefonu) není a nebude jedinou technologií pro mobilní internet. Nicméně, ať bude nakonec standardem jakýkoliv protokol, přístup na internet přes mobilní zařízení se stane brzy běžnou realitou.

Společnost OVUM odhaduje, že za šest let bude po světě pobíhat jedna a půl miliardy lidí s mobilními telefony a téměř polovina z nich (684 milionů) bude mít k dispozici nějaký mikrobrowser pro mobilní přístup k internetu. Tržby pouze za bezdrátový přenos dat by měly v roce 2006 dosáhnout 337 miliard amerických dolarů. V té době již bude více mobilních uživatelů internetu než surfařů přes pev–nou linkou.

Jednu z prvních českých wapových aplikací – průvodce centrem Prahy od společnosti Check it – týdeník EURO popsal v čísle 18/2000. Také Serge Grimaux, majitel firmy prodávající vstupenky Ticketpro, je nadšen z moderních technologií a věří v jejich velký potenciál v byznysu. Během několika týdnů hodlá spustit wapovou službu, která bude poskytovat informace o pořádaných akcích propojených s možností ihned si přes mobilní telefon (respektive přes wap) koupit lístek. V uplynulých pěti letech investoval do informačních technologií ve své firmě čtyři sta tisíc dolarů.

„Dosud nabízíme možnost vybrat si určitý koncert nebo třeba sportovní utkání na našem webu a zakoupit si lístek zadáním čísla kreditní karty. Lístky si může zákazník nechat zaslat domů poštou, vyzvednout osobně na našem prodejním místě nebo přímo na místě konání akce. Nyní budou mít zákazníci stejnou možnost i přes wap. Počítám, že během dvou týdnů dokončíme se Citibank přípravu zúčtovacího systému a potom bude wapová služba spuštěna, říká Serge Grimaux. Zkušenosti s prodejem vstupenek přes web sbírá Ticketpro řadu let. Na přelomu let 1996 a 1997 byla Grimauxova firma dokonce exkluzivním webovým prodejcem lístků na koncertní turné skupiny U2 a Phila Collinse v Evropě.

„Miluji internet, protože mi připomíná revoluci, která proběhla v hudbě na počátku šedesátých let. Říkalo se tomu kontrakultura, ale byla to revoluce. A dnes jsme svědky stejného zemětřesení ve světě byznysu. Internet je úplná revoluce a to mě strašně vzrušuje. Je mi třiačtyřicet let, takže v první polovině šedesátých let jsem byl velmi mladý. Ale zažil jsem a pamatuji si konec kontrakultury a její vstup do byznysu na přelomu šedesátých a sedmdesátých let. A také zde vidím velkou analogii s internetem. Rovněž internet je kontrakultura, moc pomohl rozvoji tvořivosti, přinesl do podnikání revoluci a nyní do něj vstupuje opravdový byznys, vyznává svou víru Serge Grimaux.

Vnímá rizika, která internet přináší, například pokud jde o otázky soukromí a osobních údajů. Tvrdí, že vždy odmítal sbírat e–mailové adresy návštěvníků webových stránek jeho firmy a že je proti veškerém znečišťování internetového prostředí – například spamingu. „Nicméně riziko je přítomno ve všem, co člověk dělá. Internet se v tomto moc neliší například od jízdy v autě, říká Grimaux.

WT100

Za nejvýznamnější pro úspěch ve webovém a wapovém podnikání považuje důvěryhodnost. Tvrdí, že peníze a dobré nápady bez důvěryhodné značky nestačí. „Web a technologie rostou ohromnou rychlostí, ale důvěra roste pomalu. Pomalu stejně jako kdykoli dříve. Důvěryhodnost vám dodá pouze čas. A bez ní s vámi nebude nikdo přes web obchodovat, uzavírá majitel firmy Ticketpro Serge Grimaux.

V nejbližších měsících zažije Evropa včetně České republiky boom ve wapových aplikacích. Přístup k internetu přes mobilní telefon umožňuje nový druh prodeje informací, služeb a zboží a zároveň mnohem efektivnější reklamu na nabízené produkty. Již tři výrobci mobilních telefonů (Nokia, Motorola a Ericsson) nabízejí přístroje, jejichž pomocí lze wapové aplikace využívat a po wapové síti surfovat. Ve druhé polovině letošního roku budou čeští mobilní operátoři pravděpodobně nabízet přenos v systému GPRS (jde o dvouapůltou generaci mobilních telefonů, která zvládne paketový přenos dat až rychlostí 170 kilobajtů za sekundu), což by mělo k rozvoji wapu hodně napomoci. Mimo jiné totiž operátoři nebudou inkasovat peníze za dobu připojení (ta bude zdarma), ale za množství přenesených dat – s mobilním telefonem bude tedy možné být takřka nonstop on–line na internetu. Společnost IBM navíc vyvinula software, který dokáže převádět informace publikované na webu (text i obrázky) do formátu čitelného pro nejrůznější přístroje připojitelné k internetu. Program IBM WebSphere Transcoding Publisher, který tak rozšiřuje pole využití internetových dat a aplikací i na mobilní telefony s wapem, palubní počítače v automobilech a osobní digitální diáře, uvedla na trh letos v dubnu.

  • Našli jste v článku chybu?