Uběhl skoro rok, co Evropská komise spustila tzv. dobrovolný registr pro lobbisty, aby zprůhlednila zákulisní jednání a rozhodování v evropských institucích. Minulý čtvrtek byla vydána studie, která hodnotí dosavadní úspěch této iniciativy.
Autor: Profit
Evropská komise zavedla vloni v červnu dobrovolný rejstřík pro lobbisty, kteří chtějí ovlivňovat evropské politiky. Rejstřík lobbistů je součástí evropské iniciativy pro transparentnost, která byla zahájená v roce 2005.
I když se názory na počet aktivních lobbistů v Bruselu liší, podle evropského komisaře pro administrativní záležitosti, audit a protikorupční politiku Sima Kallase jde o asi 15.000 jednotlivců.
Komise se zároveň zavázala, že v červnu 2009, tedy rok po spuštění registru, nechá vyhodnotit, zda je tento krok dostatečný a zda přispěl k zprůhlednění politického rozhodování na úrovni EU.
Rok poté, co Evropská komise spustila dobrovolný registr lobbistů, vypracovala organizace Aliance pro transparentní lobbing a etickou regulaci (Alter-EU) studii, podle níž je tato iniciativa naprostým neúspěchem. Alter-EU je uskupení přes více než 160 zájmových skupin, odborů a odborníků, která bojuje za větší transparentnost lobbingu.
Do 25. května se do registru zapsalo 1.488 lobbistů. Alter-EU však upozorňuje, že pouze 593 z nich má sídlo v Bruselu, což je pouhých 23% z celkového množství přepokládaného počtu 2.600, což byl odhad Evropského parlamentu z roku 2000.
Více na EurActiv.cz.