Menu Zavřít

Lokální firmy mají zájem o bulharské projekty ČEZ

19. 4. 2017
Autor: Profimedia.cz

Energetická skupina ČEZ zaznamenala zájem některých lokálních firem o svá aktiva v Bulharsku. Na dnešním setkání s novináři a analytiky to uvedl ředitel divize obchod ČEZ Pavel Cyrani. Případné zájemce nekonkretizoval. Záměr zmapovat zájem o svá bulharská aktiva oznámil ČEZ v lednu. Společnost má delší dobu problémy s bulharskými úřady. Loni v červenci zahájil ČEZ proti zemi mezinárodní investiční arbitráž.

K zahájení arbitráže s Bulharskem se firma podle loňského vyjádření rozhodla po řadě zásahů bulharských institucí poškozujících podnikání společností ČEZ v Bulharsku a v důsledku dlouhodobě se nezlepšující kritické situace na tamním energetickém trhu. Výše nároku se pohybuje v řádu stovek milionů eur.

Například předloni v květnu dostala firma od bulharského antimonopolního úřadu pokutu 1,24 milionu leva (17,1 milionu korun) za zneužití dominantního postavení na trhu. O měsíc později úřad udělil za zneužití dominantního postavení pokuty místním distributorům energie, jejichž vlastníky jsou české společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouská EVN. Distributoři podle úřadu stanovili nepřiměřeně vysoké ceny za užívání nízkonapěťové rozvodné sítě, čímž byla omezena konkurence. Z dalšího zneužití dominantní pozice pak obvinil úřad ČEZ loni v květnu.


O plánech ČEZ do budoucna čtěte více zde:

ČEZ do roku 2035 odstaví více než polovinu uhelných zdrojů

 Kouřovod v elektrárně Prunéřov


Bulharská socialistická strana před letošními parlamentními volbami uvedla, že zváží, zda by mohlo Bulharsko aktiva ČEZ v zemi odkoupit. Strana však skončila ve volbách druhá za středopravou prozápadní stranou GERB.

ČEZ vstoupil na bulharský trh ke konci roku 2004. Jeho distribuční i prodejní společnost zde obsluhuje přibližně tři miliony zákazníků, zejména v západní části Bulharska. Firma zde vlastní i další aktiva, mimo jiné i černouhelnou elektrárnu ve Varně, jejíž provoz byl v lednu 2015 pozastaven.

MMF24

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Čtěte více:

Fantomas se zlobí. Beneš provádí v ČEZ čistky

ČEZ by se kvůli protichůdným postojům akcionářů mohl rozdělit, připouští Beneš

Dinosauři evropské energetiky: ČEZ a RWE nezvládají obrat k zelené


  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).