O čem se několik dlouhých týdnů jen spekulovalo, se nyní stává realitou. Český Eurowag, který pro tuzemské i zahraniční dopravní společnosti zajišťuje mimo jiné jednotný platební systém na mýto, pohonné hmoty a spoustu dalšího, vstupuje na londýnskou akciovou burzu (LSE). V dopise adresovaném zmíněné instituci to potvrdil sám majoritní vlastník firmy Martin Vohánka.
„Jedná se o další důležitý a vzrušující krok na naší cestě,“ uvedl pětačtyřicetiletý podnikatel. „Pětadvacet let využíval Eurowag technologií k tomu, aby ulehčil život komerčním silničním dopravcům a řidičům, kteří tvoří páteř evropských ekonomik. Coby podnik založený v České republice v roce 1995 jsme rostli společně s našimi zákazníky a stali se jednou z předních evropských platebních platforem, jež obsluhuje na sto tisíc kamionů ve třiceti zemích,“ doplnil s tím, že cílem jeh záměru je vybrat dodatečné zdroje financování na další rozvoj firmy.
V rámci takzvaného primárního úpisu akcií (IPO) vydá společnost cenné papíry v hodnotě za 200 milionů eur, tedy v přepočtu něco přes pět miliard korun. Část z nich Eurowag emituje nově, o zbytek se s veřejností podělí současní akcionáři tuzemské firmy. Těch je podle výroční zprávy za rok 2020 hned několik: vedle Vohánky, který drží ve společnosti 59,1procentní podíl, sem od roku 2016 spadá i americká investiční firma TA Associates (32,67 procenta) a také pár členů nejužšího vedení Eurowagu. Jak moc se toto rozložení sil po vstupu na burzu změní, je však prozatím nejasné.
Na obzoru je další český dolarový miliardář
Sám Vohánka platí za jednoho z nejvlivnějších zdejších byznysmenů. S odhadovaným majetkem 7,5 miliardy korun je podle Forbesu 31. nejbohatším mužem v Česku. Vzhledem k jeho aktuálnímu podílu ve firmě a květnové zprávě zpravodajské agentury Reuters, která naznačovala, že Eurowag míří k valuaci dvou miliard eur, by se z něj tak již brzy mohl stát další tuzemský dolarový miliardář. Těch mělo Česko loni podle uvedeného časopisu devět.
Úpis akcií budou podle webu Finance.Yahoo.com, jenž se odkazuje na informace Reuters, koordinovat investiční banky Citigroup, Morgan Stanley a Jefferies. Podílet se na něm ale budou rovněž švýcarská UBS a společnost Numis Securities.
Dlouhodobě zisková
Loňské tržby Vohánkova nuselského podniku, jenž před dlouhými šestadvaceti lety vznikl ještě pod názvem W.A.G. a jehož pole působnosti se rozkládá od Portugalska po Turecko a od Řecka po Norsko, dosáhly úrovně 125 milionů eur. Provozní zisk firmy před zdaněním (EBITDA) činil sedmapadesát milionů, přičemž v kladných číslech se pohybuje dlouhodobě.
Platforma, kterou Eurowag svým zákazníkům poskytuje, dokáže vedle již zmíněných bezhotovostních plateb mýtného a pohonných hmot nabídnout i celou škálu dalších možností, například zefektivnění plánování tras. To speditérům zajistí, že jejich kamiony jsou vždy optimálně vytíženy a nevznikají zbytečné prostoje.