Menu Zavřít

LONDÝN, AMSTERODAM, ŘÍM, PRAHA

7. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Milovníkovi oper zatím chybí modrá obloha

Především za výzvu vyzkoušet si dosud nevyzkoušené považuje nový generální ředitel EuroTelu své působení u tohoto mobilního operátora. Po letech strávených v amerických marketingových společnostech a na několika štacích u západoevropských telekomunikačních firem zakotvil Terrence Valeski v Praze. Od 1. prosince loňského roku stojí v čele české telekomunikační jedničky.

„Šest let jsem působil v oblasti bezdrátových telekomunikací. Buď jsem otvíral nové společnosti, nebo jsem řešil problémy společností již existujících, shrnuje své působení v top managementu u British Telecomu (BT), holandského Telfortu a italské společnosti Blu. „Teď jsem poprvé v situaci, kdy stavím na něčem, co už úspěšně funguje.

Český telekomunikační trh označuje za značně vyspělý. V oblasti pevných linek nevidí nijak podstatný rozdíl mezi Českým Telecomem a západoevropskými operátory, jako jsou BT nebo KPN. Všechny tyto giganty procházejí privatizací, restrukturalizací a liberalizací. Oproti tomu situaci na českém trhu bezdrátových komunikací považuje za velice zajímavou. „EuroTel je konkurenceschopný i v globálním měřítku, domnívám se, že bychom obstáli v souboji s takovými operátory, jako je BT Wireless, France Télécom, AT&T nebo jakýmkoliv jiným. Za dobrého konkurenta považuji Paegas, Český Mobil má před sebou ještě dlouhou cestu, tvrdí muž, který má v plánu působit v Praze minimálně tři roky.

Spolupráci s českými kolegy si zatím pochvaluje. „Myslím si, že Češi jsou pracovití. Jsem názoru, že se hodně podobají Holanďanům. Mají kvalitní ekonomické myšlení, tvrdě pracují pro správnou věc, mají chuť se učit nové věci, jsou přímočaří, nic neskrývají. Jsem překvapen, kolik lidí v Česku hovoří anglicky, což mi hodně ulehčuje práci. Samozřejmě jednodušší by bylo, kdybych uměl česky.

Tiskový mluvčí EuroTelu Jan Kučmáš vysoce hodnotí zejména Valeskiho profesionalitu. „Evidentně se vyzná, ví, co dělá, je systematický, ale zároveň má rád změnu. Bývalý kolega, senior viceprezident BT Wireless Tim Smart, týdeníku EURO sdělil: „Teri je ve svém oboru neuvěřitelně vzdělaný, tvořivý a výborně motivovaný. Rychle se rozhoduje, podle mne nemá žádná negativa.

Za svého působení v Evropě si Valeski všiml zajímavého rozdílu mezi americkými a evropskými manažery. Zatímco v Americe jsou manažeři ochotni riskovat a přijímají s rizikem spojené chyby, mezi evropskými telekomunikačními manažery převažuje averze k riskování. „Rád bych tyto dva typy myšlení skloubil dohromady.

S životem v Evropě nemá žádné problémy, tvrdí, že se zde necítí vůbec jako cizinec. „Je zajímavé ocitnout se v Evropě. Mnoho lidí v USA si myslí, že vlastní celý svět. Když ale přijedou do Evropy, místní lidé se na ně dívají jako na vetřelce. I proto časem pochopí rozdíly mezi kulturami a dojde jim, že nemusí vše amerikanizovat. Přestanou se bát, že toaletní papír není dostatečně měkký a že v obchodech nenajdou dvě stě druhů cereálií, říká Valeski.

Čtyřiapadesátiletý Valeski má své kořeny v Arizoně, kde také vystudoval historii a politologii na University of Arizona. Poté místo zamýšleného studia práv strávil dva roky v armádě. Pracovat začal v reklamě v New Yorku, San Francisku a Los Angeles. Telekomunikacím se věnuje od roku 1993. Ve společnosti Pacific Bell byl jmenován viceprezidentem odpovědným za marketing a prodej. „V roce 1997 jsem dostal nabídku od British Telecomu a přestěhoval jsem se do Evropy. Několik měsíců jsem žil v Londýně, dva roky v Amsterodamu, rok v Římě. Především jsem byl odpovědný za zavádění mobilních telekomunikačních služeb ve společných podnicích BT na různých místech Evropy, shrnul pro týdeník EURO.

Prahou je Valeski nadšen. Rád se prochází po ulicích a pozoruje, co se děje. Chybí mu zde snad jen slunce a modrá obloha. „Když jsem byl o Vánocích doma v Arizoně, každý den bylo okolo čtyřiadvaceti stupňů a žádný mrak na obloze.

Kladný vztah má i k české kuchyni a českému pivu. Podivuje

se rozdílům mezi jednotlivými kuchyněmi a s napětím očekává, jak se vyřeší spor mezi Budvarem a americkým Budweiserem, ale tento konflikt mu chuť českého piva rozhodně nekazí.

bitcoin školení listopad 24

V Praze je zatím sám, i když se mu zdá, že ženatý je snad od chvíle, co se narodil. Manželka je s ním sice v Evropě, ale zatím se nepřestěhovala z Londýna. Jejich dvě dospělé dcery žijí ve Spojených státech. Když si chce nový ředitel EuroTelu odpočinout, vyrazí na procházku do přírody. Rád poslouchá hudbu, je milovníkem opery, hraje golf a tenis. S chutí se projede na lyžích, a to i na vodních.

„V české politice se moc neorientuji, politika ve Spojených státech je dost komplikovaná, proto mi na sledování té zdejší nezbývá moc času. Domnívám se však, že v Čechách funguje demokracie dobře. Dokladem toho je fakt, jak byla zorganizována demonstrace na podporu České televize. Valeski je názoru, že ČR má ve světě skvělou reputaci a respekt. Z politiků obdivuje Václava Havla. A co říká volbám v USA? „Volil jsem Bushe, moje manželka Gorea. Myslím si však, že prezidentský úřad nemá takovou sílu, jaká je mu tradičně připisována. V globalizovaném světě určuje vývoj ekonomika.

  • Našli jste v článku chybu?