Menu Zavřít

Londýn opouští první velká banka. Ruská VTB

11. 10. 2016
Autor: Diliff, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Britská metropole ztratí kvůli brexitu první významnou banku. Je jí ruská VTB Bank, která jako první z velkých ústavů oznámila přesun svého evropského sídla z Londýna do některého z finančních center na starém kontinentu.

Druhá největší ruská banka VTB má dosud své hlavní evropské sídlo v Londýně. Díky tomu může operovat v celé Evropské unii; tato výsada je ovšem kvůli odchodu Velké Británie z EU v ohrožení.

„Měli jsme v Londýně velké plány, ale po brexitu je musíme zrušit a obnovit někde jinde,“ prohlásil místopředseda a finanční ředitel banky Herbert Moos dle deníku Financial Times. Ruský ústav zvažuje několik možností, kam přesídlí svoji evropskou centrálu. Ve hře jsou Frankfurt, Paříž nebo Vídeň.

Odchodem z Londýna již dříve hrozilo mnoho velkých bank, žádná však dosud k takovému kroku nepřistoupila. Většina představitelů bank zatím pouze zdůrazňuje nutnost zachování přístupu na jednotný evropský trh.

VTB, ve které vlastní 61procentní většinu ruský stát, zaměstnává v Londýně několik stovek zaměstnanců. Další kanceláře má v Německu, Rakousku, Francii či Irsku. Banka byla předmětem sankcí vyhlášených proti Rusku kvůli válce na Ukrajině v roce 2016. V západních zemích tak například nemohla navyšovat svůj kapitál s více než 30denní splatností.


Přečtěte si komentář deníku Financial Times o cestě Británie z Unie:

Britové odmítají pravdu o brexitu, bude to strastiplná cesta

Britové si odhlasovali odchod z EU

Britská premiérka Theresa Mayová plánuje zahájit jednání o brexitu do března příštího roku, k samotnému odchodu země z EU by tak mohlo dojít v roce 2019. Finanční trhy se v posledních týdnech stále více obávají takzvaného tvrdého brexitu, tedy že Británie ztratí po odchodu z EU přístup na jednotný trh.

FIN25

Finanční instituce mají v rámci EU zajištěn volný přístup na evropský trh na základě takzvané jednotné licence. V praxi to znamená, že banky se sídlem v kterékoli zemi EU mohou volně operovat v celé Unii. Londýn může po brexitu o tuto možnost přijít.

Británii v takovém případě hrozí, že ztratí po odchodu finančních společností 71 tisíc pracovních míst a 10 miliard liber (300 miliard korun) z daňových příjmů státního rozpočtu. V případě, že ostrovní země zůstane na jednotném trhu, ztratí pouze čtyři tisíce pracovních míst. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Oliver Wyman zveřejněné minulý týden.


Čtěte dále:

Odchod z Británie zvažují tři ze čtyř šéfů velkých firem

Londýn zůstává největším finančním centrem. Možná naposledy

Nestrašte propouštěním, brání se londýnští bankéři

Libra

  • Našli jste v článku chybu?