Menu Zavřít

Londýn se kvůli brexitu připravuje na obchodní horečku

22. 6. 2016
Autor: Diliff via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Výsledek britského referenda o setrvání v EU, ať už uspějí zastánci brexitu nebo remainu, s velkou pravděpodobností spustí divokou vlnu obchodování na finančních trzích. Londýnské centrum reaguje nabíráním extra pracovníků a burzy zkouší své systémy, zda budou schopné ustát nápor obchodů.

Hlasování o brexitu skončí ve čtvrtek večer, výsledky se budou oznamovat v pátek ráno. Následná obchodní horečka by mohla být ohromná.

Společnosti, které v Londýně provozují burzovní platformy od měn po akcie, se na situaci připravují. Přibírají pracovníky navíc, posunují časy obchodování a testují své systémy, jestli zvládnou několikanásobně více obchodů než obvykle. Podobně jednají také banky a další instituce.

„Každý se rozhodně zabývá posílením pracovní síly na dobu, kdy budou přicházet výsledky a následující hodiny,“ prohlásil pro agenturu Bloomberg Michael O’Brien, šéf investičního fondu Eaton Vance. „Všechny banky to dělají, myslím, že i většina správců majetku a ani my nejsme výjimkou.“

Burzy si jsou jisté, že nápor zvládnou. Poučily se prý z ledna 2015, kdy jim způsobila problémy a následně ztráty nečekaná změna kurzovní politiky švýcarské centrální banky. „Trhy jsou lépe připraveny na obchodní explozi,“ tvrdí Dan Marcus, šéf elektronické platformy ParFX.

bitcoin_skoleni

Ačkoli jsou výsledky posledních průzkumů vyrovnané, trhy zjevně očekávají, že Británie v unii zůstane. Libra i euro vůči dolaru ve středu zpevňovaly, stejně jako akcie. Lze tak očekávat, že v případě brexitu by bylo obchodování výraznější, než pokud by většina Britů zaškrtla „remain“.

Slavný investor George Soros, který kdysi proslul položením britské libry, nedávno prohlásil, že brexit způsobí horší zkázu než černá středa. Tedy den, kdy v roce 1992 po Sorosově útoku Bank of England opustila kurzový mechanismus ERM a americký investor vydělal přes miliardu dolarů.

  • Našli jste v článku chybu?