V lounském pivovaru vaří několik sládků, během naší návštěvy varně velel Tomáš Mužík. Sám o sobě říká, že je tu služebně nejmladší. „Začínal jsem tady na stáčírně,“ říká Mužík, původně domo-varník. I když se to nemusí zdát, větší polovinu zdejší produkce tvoří spodní kvašení. Každý týden tu vznikne jedno až dvě nová piva, hlavní inspirace přichází ze Spojených států. „Pivo není jen ležák. Chceme to zaměřovat na prémiová piva a exotičtější věci,“ doplňuje Ondřej Husák s tím, že vaří i z kokosu či vanilky.
I když lounský pivovar funguje od roku 2016, rodina Husákových se do vaření pustila už o čtyři roky dříve. V Zichovci na Kladensku díky Ivanu Husákovi, spolumajiteli firmy Linet. „Táta skončil ve firmě a chtěl něco vrátit obci“ popisuje Ondřej Husák. A díky všeobecnému boomu minipivovarů se i oni rozhodli pro vlastní výrobnu. Její kapacita ale nebyla dostatečná - až 60 procent výstavu spolykala restaurace-, a tak se dívali po dalším místě. Ideálně prý do dvaceti kilometrů od Zichovce. A objevili Louny. „Pivovarnictví nás baví i vzhledem k lidem, kteří se v tom oboru pohybují“ těší Ondřeje Husáka.
Rodinný pivovar Zichovec
Ulice 5. května 2789, Louny Sládkové: František Šmíd, Rudolf Rajniš, Tomáš Mužík
Velký impuls pro pivovar Zichovec přichází právě nyní, kdy kromě KEG sudů a skleněných láhví začal svá piva plnit i do plechovek. Stejně jako jinde i tady mají zato, že hliníkový obal je pro craft to správné, a proto si pořídili vlastní plechovkovou linku. V těchto týdnech se zichovecké pivo v plechu objevuje v pivotékách poprvé. I přesto zůstává pro pivovar nejdůležitější zásobovat hospody kolem komína. Aby posílil svou vazbu na region, chystá akce s místními domovarníky a vařit chce i ze žateckých chmelových novošlechtěnců.