Menu Zavřít

Lovci počítačových pirátů si vyšlápli na obce i nemocnice

22. 10. 2012
Autor: profimedia.cz

Dopis, ze kterého nebudou mít radost, dostanou v příštích dnech tisíce zaměstnanců nemocnic, obcí i státních úřadů. Protipirátská organizace BSA jim totiž zaslala poštovní obsílku, ve kterém je varuje před používáním nelegálního softwaru.

„V dopiseúřady a nemocnice žádáme o prověření legálnosti softwaru. Pokud tyto organizace nedělají pravidelné interní audity softwarových licencí, je pravděpodobné, že část softwaru bude pirátská,“ říká Jan Hlaváč, mluvčí protipirátské aliance BSA, která sdružuje klíčové výrobce softwaru.

BSA tvrdí, že organizací z veřejného sektoru užívá určité množství softwaru nelegálně. Na rozdíl od privátního sektoru není pirátství motivováno snahou ušetřit, ale neschopností mít kontrolu nad výbavou počítačů a chaosem v softwarových licencích. „Některé organizace jednoduše nemají přehled o tom, jaký software a kolik licencí kde nainstalovali. Snadno pak mohou značnou část softwaru užívat pirátsky,“ vysvětluje Jan Hlaváč.

Množství nelegálního softwaru se může v řadě organizací výrazně lišit: „Zatímco někde na legálnost softwaru úzkostlivě dbají, jinde je kontrola velmi laxní a nelegální software se užívá běžně. Většinou se o takových případech dozvíme od zaměstnanců či z blízkého okolí organizace,“ dodává Jan Hlaváč.

Podle BSA budou postihy pro organizace i firmy za pirátský software mnohem citelnější, než v minulosti. Od letošního roku totiž platí zákon o trestní odpovědnosti právnických osob. „Ten umožňuje stíhat za pirátství nejen konkrétní osoby, ale nově i právnickou osobu,“ dodává Hlaváč. Dříve bylo nutné složitě dokazovat vinu, tedy šíření či napomáhání šíření nelegálního softwaru, konkrétním osobám, což ztěžovalo pozici poškozených v soudním řízení. „Většinou se navzájem obviňují správci IT a vedení dotčené organizace,“ říká Hlaváč. Nyní je možné kromě konkrétních osob stíhat i firmu jakožto právnickou osobu.


Také čtěte:

BSA: Bilance softwarového pirátství

USA: Při hrozbě kyberútoku bychom nasadili i zbraně

FIN25

Právníci dávají protipirátské organizaci za pravdu. „Podle zákona o trestní odpovědnosti právnických osob je možné stíhat právnické osoby mimo jiné i pro trestný čin porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. Stíhání právnické osoby je možné zcela nezávisle na stíhání konkrétní fyzické osoby, která uvedená práva porušila, a to i v případě, že se takovou osobu nepodaří zjistit,“ uvedl pro E15.cz advokáta Pavel Vintr z kanceláře bpv Braun Partners.

Postihy mohou být velmi citelné. „Zákon poskytuje relativně širokou škálu trestů, které lze právnické osobě uložit, z nichž nejčastější bude nepochybně peněžitý trest a uveřejnění odsuzujícího rozsudku,“ dodal Pavel Vintr. Podle BSA zaplatí firma nebo organizace za užívání nelegálního softwaru poškozeným výrobcům programů v průměru 286 tisíc korun.

  • Našli jste v článku chybu?