Menu Zavřít

Lubomír Zaorálek: Na ekonomickou válku je EU připravena lépe než Rusko

10. 4. 2014
Autor: Euro

Rusko nemůže čekat, že by se EU začala tváří v tvář ekonomické válce drolit a že by její členové začali dávat přednost vlastním zájmům. I Česko je připraveno podpořit ekonomické sankce, říká v rozhovoru ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). EU musí být jednotná, protože konflikt na Ukrajině by mohl přímo ohrozit život některých jejích států, říká. Nemyslí si, že by svým postojem k Rusku ohrožoval volební výsledek ČSSD.

Jsou aktuální nepokoje a separatistické snahy na východě Ukrajiny další součást ruské strategie vytváření tlaku na Kyjev, nebo jde o spontánní vývoj?

Myslím si, že to co se dnes na Ukrajině děje, není náhodné. Už dříve jsem říkal, že se obávám destabilizace ve východní části země. Rusko nemá zájem na úspěšném průběhu květnových prezidentských voleb. Pokud by se povedlo uspořádat úspěšně prezidentské volby i parlamentní volby na podzim, bylo by totiž velmi obtížné nadále zpochybňovat legitimitu ukrajinského vedení. To ostatně není namístě ani dnes. Ukrajinský parlament byl zvolen před rokem a půl a nerad bych, aby zrovna Rusko výsledky ukrajinských voleb zpochybňovalo. Ruská Duma schválila usnesení, že ruská armáda může na Ukrajině zasáhnout, a právě to dnes umožňuje někomu na Ukrajině prohlašovat, že se chce stát součástí Ruska. Pokud ruský parlament přijme podobné usnesení, je to ovlivňování vývoje v sousední zemi a porušování mezinárodního práva.

Může to EU v této chvíli ovlivnit, nebo musí čekat, až se ruský tlak projeví v plné míře – a pak přijme další sankce?

EU ovlivňuje situaci například tím, že formuluje jasná stanoviska. Funguje jako jednotná unie, která dává jasně najevo, jaké kroky mohou následovat, pokud bude situace eskalovat. Je důležité, že to zaznělo i na zasedání ministrů zahraničí NATO, kteří s Ruskem dočasně přerušili civilní i vojenskou spolupráci.

Evropská unie už má připravenou sérii kroků, které budou následovat jako konkrétní reakce na konkrétní kroky Ruska?

Samozřejmě.

Jsou na nich členové EU domluveni, nebo se o nich v případě eskalace bude ještě jednat?

Členské státy o společném postupu jednají neustále. EU rozhodla o třech fázích reakce – teď jsme ve druhé fázi a panuje shoda na tom, že pokud by ruské jednotky překročily hranice Ukrajiny, přistoupí Unie k ekonomickým sankcím. Takže státy mají obecnou představu o tom, co by se dělo, kdyby došlo na Ukrajině k další eskalaci.

Ekonomická válka

Neozvou se pak některé státy, jako Česká republika, které ještě nebudou chtít k ekonomickým sankcím přistoupit, protože by to poškodilo i jejich ekonomiku?

Nepokládám za pravděpodobné, že by Česká republika mohla takto vystoupit. Nikdo nechce nikoho překvapovat a nakonec se na sankcích nepodílet. Proto existují pracovní skupiny, v nichž mají zástupce všechny země a které pracují neustále. Pokud bude překročena určitá hranice, víme, jaké sankce spustíme. Mluvil jsem s představiteli různých zemí EU, včetně těch, které jsou s Ruskem ekonomicky spojeny. V případě, že by došlo k překročení hranic Ukrajiny, nebudou tyto státy prolamovat společný postup. Všichni si uvědomují, jak obrovskou hodnotu má schopnost EU zareagovat jednomyslně. Pokud bychom se rozhodli pro ekonomické sankce, samozřejmě bychom také hledali způsob, jak snížit škody, které by to některým zemím způsobilo.

Dokončení čtěte na EurActiv.cz


Čtěte také:

NATO: Česká armáda by nám ve válce nebyla moc platná

MM25_AI

Český export na Ukrajinu klesl o třetinu. Důvodem je Krym

Ruský útok na Ukrajinu? NATO by muselo odpovědět, říká Zeman

  • Našli jste v článku chybu?