Menu Zavřít

Luboš Dobrovský a Enduring Memory 2012

Autor: Redakce

Před osmi lety si Luboš Dobrovský, tehdy jako poradce ministra obrany Alexandra Vondry, připsal zajímavý zásek. Stál u konce jednotky aktivních záložáků, kteří se resortu vymkli z kontroly.

Po minulém čtvrtku 30. ledna, kdy Dobrovský ve věku 87 let umřel, se vyrojila řada vzpomínek upomínajících především na jeho těžký předrevoluční život a následné výkony vy 90. letech, kdy se podílel na transformaci české a československé obrany. Luboš Dobrovský nicméně neutichl ani po roce 2010. Tehdy si jej Alexandr Vondra vybral jako svého poradce a jednoho z autorů koncepce nazvané Bílá kniha o obraně.

Do té doby spadá i jeden příběh, který jsem popisoval ještě jako redaktor Lidových novin. Ministerstvo obrany se v průběhu roku 2012 rozhodlo, že k 1. lednu 2013 zruší prapor aktivních záloh Vojenské policie usídlený ve Staré Boleslavi. I když oficiálně mluvil resort o „homogenizaci“ tří jednotek v jednu společnou pražskou rotu, skutečný důvod byl jiný. A přesně ho tehdy popsal právě Luboš Dobrovský: „Když jsem viděl ten šílený text, oslovil jsem zástupce vojenské policie, aby rozhodli, jestli v té věci něco můžou udělat.“

Šlo o to, že boleslavští záložáci před osmi lety v únoru provedli na Kokořínsku cvičení Enduring memory 2012, jehož popis působil spíš jako hodně špatný vtip: „Píše se rok 2013. Hoří francouzská a britská města zapálená zahraničními, převážně muslimskými přistěhovalci. (…) Bývalé samostatné království Sasko (…) pod vlivem sudetoněmeckého landsmanšaftu vzneslo územní požadavky na Českou republiku. (…) EU však pochopitelně nechala opět Čechy na holičkách.“


A zase. Obrana nesplnila cíl, v rozpočtu jí zůstalo několik miliard

Vrtulník Bell AH-1Z Viper americké armády.

Není divu, že ministerstvo i generální štáb to rozzlobilo. I když mi tehdejší šéf boleslavského praporu Libor Váňa vysvětloval, že na Kokořínsku šlo pouze o soukromou akci jeho lidí, kontroverzní Enduring Memory 2012 definitivně završilo podivnou existenci téhle jednotky aktivních záloh, nad níž ministerstvo ztrácelo kontrolu.

Už předtím si třeba bez svolení pořídili vlastní bojový prapor. V jednotce navíc působil i David Průša, jeden z lidí předchozího ministra Martina Bartáka. Vondra a Průša se vzájemně příliš nemuseli. Průšu, ředitele Správy vojenského bytového fondu, odvolal Vondra v září 2010 jen pár týdnů po svém nástupu do čela ministerstva. Průša pak na Vondru podal trestní oznámení.

bitcoin_skoleni

Pokud se tak dnes armáda a ministerstvo chválí, jak dobře že to vlastně aktivní zálohy fungují a lákají nové zájemce, příčiny je třeba hledat především v sedm let staré restrukturalizaci a koncepci. Příběh z řetězu urvané boleslavské jednotky a tehdejšího zásahu Luboše Dobrovského se z dnešního pohledu ukazuje jako velmi důležitý moment.

  • Našli jste v článku chybu?