Menu Zavřít

Ludmila Jílková: Podnikám po celém světě s bahnem

18. 8. 2009
Autor: profit

Jen málokoho by napadlo podnikat s tak netradičním artiklem, jako je rašelina. Podnikatelka paní Jílková přitom vymyslela hned několik způsobů, jak rašelinu úspěšně zobchodovat a dokonce ji vyvážet do řady světových zemí.

Ačkoliv původní profesí automobilový technik, zvládla za svůj život Ludmila Jílková řadu různých zaměstnání. Všechna, která byla na hájovnách, kam následovala svého manžela – lesníka, zrovna volná: mzdová účetní, zootechnik, vedoucí velkokapacitního kravína, manipulačního skladu.

Na posledním postu v Krásnu v okrese Sokolov bylo místo v závodě, který těžil rašelinu pro zahradní účely. Nastoupila na řadovou pozici a časem se stala vedoucí závodu. Pak přišla revoluce a s ní velká (i vleklá) privatizace. Taky značné rozčarování, ale hlavně se jí nakonec podařilo závod koupit. Tak vznikla firma Ludmila Jílková – TORF.

Rašelinová revoluce

Vyrábět pouze substráty pro udržení firmy nestačilo. Začala stavět zahrady. Ale pořád šlo jenom o sezónní výrobu. „Tak jsem to zkusila s balneologií. Projela jsem různé lázně, kde používají rašelinu, a došlo mi, co potřebují – hotový výrobek, jednoduše použitelný. Už mi bylo jasné, do čeho se pustím. Začala jsem zpracovávat rašelinu do kyblíků na přímé balneo zábaly, měnila jsem zaběhlé postupy v lázních ve velmi jednoduché úkony. Později jsem vymyslela koupel. Jemně namletou rašelinu ve střevě, aby byl co nejmenší odpad. A aby neucpala odtok, když si budete chtít lehnout do vany doma. Byla z toho úplná revoluce,“ hodnotí své balneozačátky Ludmila Jílková.

bitcoin_skoleni

Deset stupňů ke slávě

Když tento průlomový výrobek uvedla na trh, uvědomila si, co všechno ta na pohled neestetická hmota vlastně umí. Když se člověk neustále hrabe v rašelině, když jí začne rozumět a pochopí, jak se chová, když v ní objeví energii a mluví o ní i při kávě, stane se mu partnerem. „Přitahuje mne, má tolik skvělých vlastností, neustále mi na sebe něco vyzrazuje. Zpočátku bylo nejdůležitější přijít na to, jak ji zpracovat. Došlo mi, že se chová jako maso, tak jsem ji umlela. Jako hovězí maso, plné šlach. Jenom musíte mít v mlýnku ostré nože. Rašelina má deset stupňů rozložení a já ji už znám tak dobře, že sáhnu a poznám, kolikátý stupeň to je. Umím si tak vybrat přesně tu strukturu, kterou na konkrétní výrobek potřebuji.“

  • Našli jste v článku chybu?