Začátkem roku je situace na rozvíjejících se trzích velmi rozdílná. Celkově na nich nyní vládne zvýšená nejistota, která vedla k výrazným propadům. Akciové burzy v rozvíjejících se zemích zaznamenaly od začátku roku pád o 6,6 procenta (měřeno indexem MSCI Emerging Markets).
Prvotním impulzem byl nepříznivý sentiment na měny těchto ekonomik. Jejich centrální banky, ve snaze bránit oslabující měny, v mnoha případech přistoupily k devizovým intervencím a případně i ke zvýšení úrokových sazeb. Dalším negativem jsou zveřejněná makrodata, především index nákupních manažerů v Číně, který vypovídá o zpomalování druhé největší ekonomiky světa.
Negativně působí i napjatá situace v Ukrajině a Argentině. To vše vedlo k ústupu investorů, kteří odtud stahují možná až trochu panicky své peníze. Obávají se dalšího zpomalování pumpování finančních prostředků centrálními bankami a geopolitického rizika.
V současné době se rozvíjející trhy obchodují s téměř čtyřicetiprocentním diskontem oproti vyspělým zemím – měřeno podílem ceny a ročního zisku. Avšak právě některé investice na trzích v podobných problémových situacích se v minulosti často ukázaly v delším časovém horizontu jako ziskové. Proto aktuální pokles cen může znamenat zajímavou investiční příležitost. Další vývoj rozvíjejících se trhů v roce 2014 rozhodně nebude jednotvárný. Celkově se domníváme, že další vývoj se bude čím dál více lišit i v jednotlivých teritoriích a pečlivě rozlišovat mezi nimi budou i investoři.
Autor pracuje v Conseq Investment Management
Čtěte také:
Rozvíjející se trhy jsou nadále atraktivní
Rozvíjející se trhy musejí reformovat, hlásají politici