ENERGETIKA Energetický gigant ČEZ za pár let možná nebude jedinou tuzemskou společností, která bude vlastnit a provozovat jadernou elektrárnu. O výstavbě „atomovky“ uvažuje i společnost Lumius. Firma patří mezi největší tuzemské alternativní obchodníky s elektřinou a zemním plynem. „Ano, chceme si postavit vlastní menší jaderný zdroj,“ potvrdil generální ředitel společnosti Miloň Vojnar. Před jeho společností je ovšem ještě dlouhá cesta, než se jí podaří tento cíl splnit. Mimo jiné musí najít vhodnou lokalitu, získat desítky různých povolení a licencí, vypracovat studii o dopadu provozu elektrárny na životní prostředí. „I přes tyhle těžkosti bychom chtěli v roce 2020 začít s výstavbou zdroje,“ dodal Vojnar.
Lumius určitě nebude stavět velký jaderný zdroj, jako je například Temelín, ale elektrárnu s mnohem menším výkonem. Do módy se v posledních letech přitom dostávají „kapesní“ jaderné elektrárny. „Jednalo by se de facto o uzavřený sarkofág, který zakopete do země. Nestaráte se o výměnu paliva, když skončí životnost takového zařízení, zase jej vykopete a odvezete pryč,“ konstatoval Vojnar.
Takzvaných „kapesních reaktorů“ již po světě fungují desítky. Většinou je ale využívá armáda, která si příliš neláme hlavu s ekonomikou provozu. I proto producenti v posledních letech vyvíjejí v rámci nových projektů technologie, které by provoz minireaktorů výrazně zlevnily. Například japonská Toshiba připravuje výstavbu podobného zdroje ve městě Galena na Aljašce, které je zatím zcela izolováno od zdrojů elektřiny. Ruský Rosenergoatom zase buduje první plovoucí jadernou elektrárnu na světě. Další firmou, která pracuje na projektu malých jaderných elektráren, je americká společnost Hyperion. Vojnar ze společnosti Lumius je přesvědčen, že za dvacet až třicet let bude vlastní „kapesní“ jadernou elektrárnu provozovat relativně vysoký počet menších měst a obcí.