Poslední říjnový den roku 1517 přibil Martin Luther na dveře kostela ve Wittenbergu svých 95 tezí. Německo si půl tisíciletí od události, která navždy změnila tvář Evropy, připomíná ve velkém stylu. Vedle četných výstav a veřejných akcí vyprodukovala třeba veřejnoprávní televize ARD monumentální televizní film o Lutherově manželce Katharině. Rodiče i jejich ratolesti však překvapí, že na otce reformace narazí i na poměrně nečekaných místech.
Ihned po vstupu do libovolné německé prodejny s hračkami je trefí do oka plastová figurka Martina Luthera s perem v jedné a biblí v druhé ruce. Hračku vyrobenou pod značkou Playmobil lze nejlépe přirovnat k tuzemskému Igráčkovi. Podle české Wikipedie mají obě hračky dokonce stejný původ, ačkoliv německá verze se o ničem takovém nezmiňuje. Autorem návrhu byl západní Němec Hans Beck, socialistický Igráček však údajně přišel na trh dříve než západní konkurent.
Zájem o plastového Luthera nicméně předčil všechna očekávání. První série o 34 tisících kusech zmizela z obchodů prakticky přes noc a už loni na podzim informovala německá média o tom, že se podařilo prodat rekordních 500 tisíc Martinů Lutherů. Hračka se tak stala nejprodávanější Playmobil figurkou všech dob dříve, než jubilejní rok vůbec začal. Letos v červenu pak výrobce Playmobilu, bavorská společnost Geobra Brandstätter, informovala, že se prodala miliontá figurka.
Vedle výrobce má z nečekané poptávky radost i církev. „Jsou rodiče, kteří darují svým dětem vědomě Martina Luthera a ne Dartha Vadera,“ citoval deník Augsburger-Allgemeine zemského evangelického biskupa Heinricha Bedford-Strohma, který Luthera srovnal s populární postavou z Hvězdných válek. Podle biskupa je právě poptávka po hračce důkazem, jaký význam reformátor i po pěti stech letech má.
Dále čtěte: