Menu Zavřít

LUXUSNÍ ŠARVÁTKY

6. 9. 2001
Autor: Euro.cz

Módní průmysl

Francouzská skupina LVMH se snaží získat kontrolu nad italskou návrhářskou skupinou Gucci. Ta se však brání a všechny kroky LVMH vedoucí k převzetí neutralizuje. Proto emitovala nové akcie, které prodala francouzskému Pinault Printemps Redoute, a tím srazila podíl LVHM ze 34 na necelých dvacet procent. LVMH se nevzdává a žaluje Gucci pro tyto praktiky u soudu.

Klíčovými hráči bitvy o italskou firmu Gucci jsou dva z nejbohatších mužů Francie: Francois Pinault, majitel obchodní společnosti Pinault Printemps Redoute, a Bernard Arnault, ředitel francouzské návrhářské skupiny LVMH, jejíž jméno vzniklo sloučením Louis Vuitton a Mo¨et Hennessy. Jejich cílem je ovládnutí největšího podílu na francouzském trhu luxusního zboží, k čemuž jim může Gucci pomoci.

Ještě před pěti lety stála italská značka vkusu Gucci na pokraji zhroucení. Její zakladatelé, rodina Gucciů, ji tehdy prodali investiční skupině Investcorp, která se pustila do její modernizace. O rok později dokonce nabídla Gucci firmě LVHM za dn es směšných 350 milionů dolarů. Tenkrát řekl Arnault ne. Dnes, když je ochoten za firmu Gucci dát 8,7 miliardy dolarů, toho rozhodnutí určitě lituje.

Za návratem Gucci na módní výsluní stojí talentovaný návrhář Tom Ford, kterého angažovali noví majitelé. Ti rovněž přenesli sídlo a akcie návrhářského domu do Amsterdamu. Od té doby Gucci nestačil přestříhávat vstupní pásky nových butiků. Tento úsp ěch mimochodem Arnaultovi neušel, a proto se jej snažil, avšak neúspěšně, napodobit u svých značek Givenchy a Christian Dior.

Zájem Arnaulta o Gucci dostal konkrétní směr až na konci loňského podzimu, kdy se akciím výrobců luxusního zboží začalo dařit. Arnault si tehdy uvědomil, že Gucci by se mohl stát buď výborným obchodním artiklem, anebo konkurentem. Protože o ko nkurenci pochopitelně nestál, začal od konce listopadu akcie Gucci skupovat. V lednu už v rukou držel pět procent jeho majetku. V tu chvíli analytici spočítali, že za tehdejších 70 dolarů na akcii by společnost LVMH mohla získat dům Gucci za 4,3 miliardy dolarů. Během dalšího měsíce zvedla LVHM svůj podíl až na 34,4 procenta, nabídku na odku však nevyhlásila, protože podle nizozemských zákonů ani nemusela.

&nbspVedení společnosti Gucci se začalo obávat toho, že se LVMH pokusí převzít nad firmou kontrolu jako největší minoritní akcionář. A tak Arnaultovi nabídlo, že pokud zveřejní nabídku na odkup, pak ředitel firmy Gucci i hlavní návrhář Ford zůstano u ve svých funkcích. On však odmítl a naopak chtěl zasahovat do volby správní rady. Tím se jejich vztahy rapidně zhoršily.

Gucci se poté rozhodl „zneutralizovat nebezpečný třetinový podíl LVMH tak, že emitoval stejný počet nových akcií. Firma LVMH okamžitě vyhlásila nabídku na odkup všech akcií Gucci a žalovala firmu u obchodního soudu v Amsterdamu. Avšak Gu cci nehodlal svůj krok vzít zpět a našel spojence v agresivním obchodníkovi Francoisi Pinaultovi.

Tomu Gucci následně prodal nově emitované akcie ve výši 40 procent majetku za 2,9 miliardy dolarů. Emisí se podíl společnosti LVMH na majetku Gucci snížil ze 34 na 19,6 procenta a na nějakou kontrolu musela zapomenout. A navíc se před ní vynořil velký konkurent. Její nabídka na odkup všech akcií Gucci ale stále platila. I když ji Gucci nechtěl přijmout, soud mu to však přikázal.

Firma LVHM svůj tlak začala stupňovat. Zatímco v prvotním návrhu nabízela za akcii Gucci 81 dolarů, na počátku dubna už mluvila o 85 dolarech. Gucci ale i vylepšenou nabídku odmítá.

Osud celého případu je v rukou obchodního soudu v Amsterdamu, který by měl nejpozději do 3. května posoudit, zda nová emise akcií Gucci není protiprávní, a tudíž neplatná.

Jestli LVMH zvítězí, odkoupí zbývající akcie a převezme nad firmou Gucci kontrolu. Pokud by se však LVHM nepodařilo přesvědčit hlavního návrháře Gucci Toma Forda, aby ve firmě zůstal i pod novým vlastníkem, pak by se jeho plánovaná investice stala jen Pyrrhovým vítězstvím. Ford má však slíbeno, že když z Gucci odejde kvůli výměně hlavních akcionářů, dostane takzvaný „zlatý padák ve výši 20 milionů dolarů.

MM25_AI

Když LVHM soudní spor prohraje, zůstane mu v Gucci menšinový podíl v hodnotě 1,4 miliardy dolarů, který je ve srovnání s jeho konkurentem Francoisem Pinaultem nepodstatný.

Ať už hra o firmu Gucci dopadne jakkoliv, je zajímavé sledovat, jak se dva francouzští představitelé módy probírají nizozemskými zákony, aby získali italskou firmu. Jejich právnický souboj na trhu s luxusním zbožím v hodnotě 60 miliard do larů možná i uspíší reformu roztříštěného evropského finančního trhu.

  • Našli jste v článku chybu?