Kartel se snaží...
Celý podtitul: Kartel se snaží představovat jednotnou frontu, ale nebyl schopen regulovat ceny směrem nahoru ani dolů
V předvečer konference v alžírském Oranu ropní šéfové organizace OPEC téměř prosili, aby byli bráni vážně. Když do hotelu Sheraton, velké budovy ze skla a oceli v kopcích nad městem, dorazil saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí al-Naímí, sdělil klubku čekajících reportérů, že OPEC má v plánu značně omezit těžbu. Dne 17. prosince OPEC skutečně oznámil snížení o 2,2 milionu barelů denně. Trh s ropou se nevzrušeně vychýlil dolů na zhruba 40 dolarů za barel.
Byla to čtvrtá schůzka organizace OPEC od září. Dvě z nich byla narychlo svolaná mimořádná zasedání. Před Oranem organizace oznámila, že v posledních třech měsících se těžba snížila o dva miliony barelů. Nic z toho nestačilo k zastavení propadu z červencového maxima 147 dolarů za barel. Navzdory velkému snížení ze 17. prosince jsou naděje OPEC skromné. Jeho cílem je možná 75 dolarů za barel, ale jeden delegát z Perského zálivu vyjádřil pochybnost, že v první polovině roku 2009 cena převýší 55 dolarů. „Z OPEC se stává stále méně významná organizace,“ prohlásil v nedávné telefonní konferenci Neil McMahon, analytik společnosti Sanford C. Bernstein.
Proč renomé OPEC dostává takovou ránu? Trh se na něj dívá jako na sdružení, které dovolilo, aby se situace vymkla kontrole, když ceny prudce rostly. Teď kartel zjevně nezadržuje ani pohyb směrem dolů. „Myslím, že mezi nimi není shoda ani o omezeních, která už přijali,“ domnívá se John Hall, londýnský analytik, který se zúčastnil konference. OPEC schvaluje těžební kvóty pro každého svého člena, ale zřídkakdy je dodržuje. Delegáti OPEC se domnívají, že omezení o 1,5 milionu barelů denně ohlášené v říjnu snížilo těžbu jen o jeden milion barelů – téměř výhradně v Saúdské Arábii.
Situace připomíná konec devadesátých let, kdy hašteřivý OPEC přihlížel, jak ceny padají rekordně nízko. Dnes se organizace snaží představovat jednotnou frontu, ale existují hluboké neshody. Na jedné straně jsou Saúdové a další státy Perského zálivu. Jsou to jediné země, jež mají dostatečnou těžební kapacitu, aby mohly provádět velké snížení. Přesto nechtějí způsobit další újmu globální ekonomice tím, že by tlačily ceny příliš vysoko. Pak jsou tu země prosazující tvrdou linii, jako jsou Írán a Venezuela, které chtějí mnohem vyšší ceny, aby mohly podporovat své sociální programy. Dle washingtonské poradenské firmy PFC Energy jsou ceny ropy značně pod 100 dolary za barel a 86 dolary za barel, jež Venezuela a Írán potřebují k úhradě svých účtů.
Zatímco se OPEC snaží udržet vliv, vzniká přebytek, který by mohl stlačit ceny ještě níž. U ropného terminálu poblíž íránského ostrova Charg je sedm supertankerů naložených íránskou ropou. Dle zdrojů z odvětví Írán skladuje ropu na lodích, protože doufá, že později se její ceny zvýší. Odhaduje se, že na celém světě je 21 lodí naloženo asi 40 miliony barelů. Koncem října jich bylo jen pět. To znamená, že producenti těží denně 750 tisíc až jeden milion barelů, pro které nejsou připraveni kupci. Snižováním těžby se OPEC prostě snaží zabránit tomu, aby byl svět zaplaven ropou.
Popisek s. 32:
Saúdská Arábie. Státy Perského zálivu mají jiné potřeby než Írán a Venezuela.
Graf s. 32:
Velký propad ropy
2. červen 2008 17. prosinec 2008 Cena ropy
0 40 80 120 160
Dolarů za barel
Pramen: Bloomberg
Copyrighted 2008 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek
Překlad: Jiří Kasl