Menu Zavřít

Macron pohrozil odpůrcům Frontexu vyhazovem ze schengenu

21. 9. 2018
Autor: čtk

Země Evropské unie, které odmítají projevit solidaritu s ostatními členy EU, by mohly být vyloučeny z schengenského prostoru a odříznuty od strukturálních fondů. Prohlásil to francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na čtvrteční neformální summit v Salcburku, kde část zemí nechtěla podpořit posílení evropské pohraniční agentury Frontex.

„Evropa není menu, ze kterého si můžete vybírat,“ prohlásil Macron podle agentury AFP. „Země, které nechtějí silnější Frontex či více solidarity, opustí Schengen, země, jež nechtějí silnější Evropu, opustí strukturální fondy,“ prohlásil Macron ve zjevném odkazu na odpor některých zemí z východního křídla unie zvýšit počet pracovníků Frontexu ze zhruba 1500 na 10 tisíc.

Nejhlasitějším kritikem návrhu byl maďarský premiér Viktor Orbán, zásadní připomínky měli však lídři dalších zemí východní části unie, včetně českého premiéra Andreje Babiše. Ten prohlásil, že chce nejprve vědět, kam noví pracovníci Frontexu zamíří a jaké budou jejich kompetence. Zástupci visegrádské skupiny se shodli na tom, že by unijní agentura neměla přebírat kompetence národních bezpečnostních orgánů a měla by sloužit pouze jako výpomoc.

Posílení Frontexu prosazují především hlavní tahouni evropské integrace, tedy Německo a Francie. Početnější pohraniční stráž má být součástí snahy dál snižovat počet migrantů proudících do Evropy, který je v současnosti menší než v době před kritickým nárůstem z roku 2015.

bitcoin_skoleni

Přečtěte si také:

Migrace do Evropy slábne. Více než polovina běženců míří do Španělska

Podělte se s námi o migranty, nebo budeme vetovat rozpočet EU, hrozí Itálie

Politický islám nemá v naší zemi místo, oznámil Kurz. Rakousko zavře sedm mešit

Migraci je třeba řešit podporou Itálie i afrických zemí, řekl Babiš. Trvá na nepřijímání uprchlíků

Jestliže kdokoli mluví o Marshallově plánu pro Afriku, měl by vědět, do čeho jde

Makrooko Miroslava Zámečníka

  • Našli jste v článku chybu?