Menu Zavřít

Macron vyzval k vytvoření vícerychlostní Evropy

26. 9. 2017
Autor: čtk

K vytvoření vícerychlostní Evropy vyzval dnes ve svém projevu na pařížské univerzitě Sorbonně francouzský prezident Emmanuel Macron. Členské země Evropské unie by podle jeho představ měly prohloubit spolupráci v zahraniční a migrační politice, bezpečnosti i obraně. Země platící společnou měnou euro by měly mít společný rozpočet a společného ministra financí, řekl rovněž Macron.

Evropská unie je v současnosti „příliš slabá, příliš pomalá a příliš nevýkonná“, řekl Macron, který navrhl řadu konkrétních opatření, jak unii reformovat. Ve zvládání migrace by podle jeho představ měl pomáhat evropský azylový úřad, v boji proti terorismu a kriminalitě evropská prokuratura, obranu EU by měly posílit společné intervenční síly, společný obranný rozpočet a společná doktrína. K posílení evropského ducha by dopomoci dvě desítky nových evropských univerzit.

V hospodářské oblasti Macron vyzval ke zdanění finančních transakcí na úrovni Evropské unie a žádal také účinnější ekologický boj pomocí spravedlivé uhlíkové daně, která by se dotkla i výrobců ze zemí mimo EU. Země eurozóny by měly mít společný rozpočet a společného ministra financí.

Francouzský prezident vybídl rovněž ke vzniku agentury pro inovace, která by podporovala rozvoj v elektronice a přitahovala talenty v oboru. Vyslovil se pro boj proti sociálnímu dumpingu v EU, a to i směrnicí o vyslaných pracovnících, o které před časem jednal s představiteli několika unijních zemí včetně Česka. Macron by si také přál spustit diskusi o stanovení evropské minimální mzdy a úrovni sociálních dávek.


Zrádný svět Emmanuela Macrona. Prezident Berlín potřebuje

 Emmanuel Macron


Reformovat by chtěl francouzský prezident i evropské instituce. Evropská komise by měla mít podle jeho představ patnáct členů místo současných osmadvaceti. Polovinu Evropského parlamentu by chtěl volit z mezinárodních kandidátek.

Ve svém projevu Macron hovořil o „vícerychlostní Evropě“. Země, které nemají zájem se podílet na spolupráci v některých oblastech, nemají podle něj právo zdržovat ostatní. Rozhodující silou pro změny v EU bude francouzsko-německý tandem, uvedl. V reformované EU bude mít podle něj opět své místo i Británie, která se loni rozhodla blok opustit.

V projevu Macron odsoudil evropské politiky, kteří dopustili, aby se o přínosu EU začalo pochybovat.

Němečtí politici projev chválí, ne se vším ale souhlasí

„Prezident Macron přednesl odvážný projev, i když ne se všemi návrhy FPD souhlasí,“ německý europoslanec a člen liberální Svobodné demokratické strany (FDP) Alexander Lambsdorff.

Lambsdorff pochválil Macronovu výzvu posílit vojenskou spolupráci v EU a využít možnosti, které nabízí digitalizace, naopak odmítl myšlenku jednotného rozpočtu eurozóny. „Problémem v Evropě není nedostatek veřejných zdrojů, ale nedostatek reforem. A rozpočet eurozóny by byl špatným podnětem,“ dodal.

Podobně jako Lambsdorff označil Macronův projev za statečný i německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel, podle něhož se francouzský prezident vyslovil proti nacionalismu a pro reformovanou, posílenou a jednotnou Evropu.

„Právě nyní musíme využít možnosti francouzsko-německého tandemu, který přinese Evropě více demokracie, zapojí do činnosti občany a připraví Evropu na budoucnost,“ řekl Gabriel. „S námi může počítat,“ dodal.

MM25_AI

Francouzský list Le Figaro po Macronově projevu napsal, že zbývá přesvědčit Německo, které ale nyní čeká série náročných vyjednávání o podobě budoucí vládní koalice.

Čtěte také:

Průzkum: Francouzi jsou z Macrona zklamaní

Macron v OSN odsoudil etnické čistky v Barmě. Navrhuje kontaktní skupiny

Macron chce zdražit emise CO2. Cenu elektřiny by to v Německu i Česku vyhnalo o 40 procent


  • Našli jste v článku chybu?