Menu Zavřít

Maďaři jasně odmítli kvóty, hlasování je ale kvůli nízké účasti neplatné

3. 10. 2016
Autor: čtk

Celkem 98,2 procenta maďarských voličů, kteří odevzdali hlas v nedělním referendu, odmítlo kvóty na přerozdělování migrantů v Evropské unii. Volební komise ale následně oficiálně označila referendum za neplatné, protože volební účast nedosáhla 50 procent.

Maďarský premiér Viktor Orbán nicméně na tiskové konferenci prohlásil výsledek referenda za výjimečný. Podle svých slov předloží dodatek k ústavě, který bude na vůli voličů reagovat. Výsledek hlasování musí brát v úvahu i rozhodovací orgány v EU, dodal.

Ze sečtení 98,82 procent hlasů vyplynulo, že těch platných je 3,2 milionu, přičemž pro platné hlasování bylo potřeba 4,1 milionu hlasů maďarských voličů.

I jeden z poslanců, místopředseda parlamentu za vládní stranu Fidesz Gergely Gulyás očekával účast jen okolo 45 procent. I přesto ale Gulyás označil referendum za „jasné vítězství“. Jeho strana bude prý respektovat vůli lidu. Jak poslanec uvedl, podle zákona je náleží konečné rozhodování parlamentu, ale „politicky je to vůle voličů, která bude následována“.

Orbán by měl odstoupit, vyzývá opozice

Vítězství ale oznámil i předseda opoziční strany Demokratická koalice Ferenc Gyurcsány, bývalý předseda socialistické vlády. Viktor Orbán podle něj s referendem zariskoval, utrpěl ale obrovskou porážku. „Vyhráli jsme,“ oznámil Gyurcsány na shromáždění své strany.

Podle krajně pravicového Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) jsou výsledky referenda „osobním selháním“ Viktora Orbána. Jak uvedl šéf strany Gábor Vona, vládnoucí strana Fidesz by se teď neměla snažit výsledky hlasování omlouvat, ale spíše přiznat, že „selhala“. Vůdce Jobbiku v této souvislosti vyzval Orbána k odstoupení. Maďarští voliči podle něj nevyslali vzkaz do Bruselu, ale jde o vzkaz určený právě maďarskému premiérovi.

Podle Bernadett Szélové z opoziční ekologicky zaměřené strany LMP neplatné referendum oslabí pozici vlády při zahraničních vyjednáváních o migraci. „Z této situace vyjde oslabená nejen vláda, ale i celá země,“ uvedla Szélová. Orbán podle ní svých chováním neustále poškozuje zájmy Maďarska.

Lucemburský ministr zahraničí přišel s radikálním návrhem. Čtěte více:

Vylučme Maďarsko z EU, žádá lucemburský ministr

 Maďarská hranice

„Myslím, že jestliže bude účast okolo 40 procent, bude to pro Viktora Orbána a jeho vládu fiasko,“ uvedl před skončením hlasování maďarský analytik Attila Juhász. Ten odhadoval volební účast mezi 44 a 46 procenty.

Orbán ještě v sobotu vyzýval Maďary, aby přišli hlasovat a kvóty odmítli. „Referendem můžeme vyslat poselství všem Evropanům, říci jim, že je to na nás, evropských občanech, abychom společnými silami přivedli EU k rozumu, nebo ji nechali rozpadnout se,“ uvedl.

Na výsledky maďarského referenda už reagoval například lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn. „Není to dobrý den pro pana Orbána a naopak to není tak špatný den pro Maďarsko a EU,“ řekl. Maďarský lid se podle něj ukázal být více evropský než jeho vláda. Nedostatečnou účast v lidovém hlasování Asselborn označil za „pasivní odpor“ většiny. „Doufám, že se v EU postavíme důsledně na stranu většiny Maďarů a proti kurzu maďarské vlády,“ dodal šéf lucemburské diplomacie s tím, že si Maďaři zaslouží za své rozhodnutí respekt.


Dále čtěte:

MM25_AI

Orbán navrhuje deportovat ilegální migranty do táborů mimo EU

Orbán: Migranti jsou jako jed. Rizikem je i jediný


  • Našli jste v článku chybu?