Maďarská vláda proto nehodlá měnit kurz své osvědčené hospodářské politiky. Nadále významně podporuje investice v zemi realizované se zahraničním kapitálem se zvláštním zřetelem na investice v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. Cílem je, aby se co nejvíce zahraničních firem v zemi cítilo dobře a investovalo do dalších nových projektů.
K tomu je potřeba vypočitatelné a stabilní hospodářské prostředí.
V posledních letech maďarská vláda uzavřela mnoho strategických dohod s velkými nadnárodními firmami. Tyto firmy vytvořily tisíce nových pracovních míst v Maďarsku a čím dál tím větší mírou se podílejí na zvýšení maďarského HDP a také exportu. Je dobře, že i domácí, maďarští investoři se čím dál více angažují v tomto procesu.
Obrat zahraničního obchodu může prolomit další rekord, vždyť Maďarsko stejně jako Česko dokázalo v uplynulém roce navýšit export ve vzájemném obchodu o dalších deset procent.
Máme naději, že letos může obrat vzájemného obchodu převýšit deset miliard eur.
Vedle vynikajících obchodních vztahů jsme odstartovali program Hungary helps s cílem zastavit ilegální migraci.
V rámci projektu Maďarsko pomáhá na místě těm, kteří to potřebují. Chtěl bych zde upozornit i na to, že v rámci stipendijního programu Stipendium Hungaricum studuje kolem dvou tisíc mladých lidí z postižených regionů u nás, a to s přispěním maďarského státu. Je vhodné si připomenout, že jeden ze schengenských závazků je právě zastavit ilegální imigrantskou vlnu. A k tomu jsme získali skutečnou pomoc pouze od našich regionálních partnerů, zemí V4. Tedy od České republiky, Polska a Slovenska. Proto jim patří upřímné poděkování.
Schengenský systém musíme udržet, vždyť volný pohyb osob je jedním z největších úspěchů a výhod.
Česká republika je od 1. července na jeden rok předsednickou zemí Visegrádské skupiny. České předsednictví staví na výsledcích, jež byly dosaženy za předchozích předsednictví, a také dává nové impulsy pro spolupráci například v oblasti digitalizace, inovace a takzvaných smart řešení. V souvislosti s českým předsednictvím přijede z Maďarska do České republiky mnoho delegací na vysoké úrovni. Začátkem tohoto měsíce v Praze proběhlo setkání prezidentů zemí V4, kde hlavy států projednaly rozpočtový rámec Evropské unie na roky 2021 až 2027, důsledky globálních obchodních a celních válek, jednaly o stavu projektů dopravní infrastruktury v oblasti Visegrádu a vyjádřily svůj závazek vůči rozšíření západního Balkánu. Hlavy států Visegrádské skupiny připomněly také 30. výročí pádu železné opony ve východní Evropě.
Krom toho existuje i řada dalších oblastí, kde se nám díky členství v EU a NATO otevírají nové možnosti ke společné práci a společnému myšlení. Může jít přitom o konzultaci v oblasti bezpečnostní politiky nebo o budoucnosti EU.
Mým hlavním úkolem jako velvyslance je budovat dobré vztahy na poli diplomatickém, politickém i hospodářském, jakož i v oblasti bezprostředních vztahů mezi Čechy a Maďary. Jedním z nejvýznamnějších výsledků této práce bylo setkání českých a maďarských partnerských měst, které se uskutečnilo v září v Budapešti. Velice nás těší, že Češi jsou na čtvrtém místě v žebříčku turistů mířících do Maďarska. To pro nás znamená a potvrzuje, že Češi milují a velmi si cení krásy maďarské přírody, milují Balaton, Budapešť, naše termální lázně, maďarskou kuchyni, koneckonců i maďarskou pohostinnost a naše zvyky. Věřím, že tento trend zůstane a díky rozvoji kulturních a turistických vztahů se Češi a Maďaři ještě více sblíží.
O autorovi| Miklós Boros, velvyslanec Maďarska v České republice