Evropská komise nyní přezkoumává nouzová opatření ve všech členských zemích, kterých se to týká, aby zjistila, jestli některá nejdou proti demokratickým hodnotám a základním právům. Kritizované zatím v tomto ohledu bylo především Maďarsko, jehož premiér Viktor Orbán může díky novému zákonu zemi v době nouzového stavu řídit pomocí dekretů.
Jsou podle vás opatření přijatá Orbánovovou vládou adekvátní?
"Jsem připravena jednat, pokud omezení překročí povolenou míru,“ řekla von der Leyenová listu. "Potom existuje riziko řízení pro porušování unijních smluv," pokračovala s tím, že je v pořádku, pokud členské státy EU reagují na krizi pomocí mimořádných opatření. Ta ale musí být "přiměřená, časově omezená a demokraticky kontrolovaná." Komise to sleduje ve všech zemích, "ale na Maďarsko se z důvodu minulých kritických zkušeností zaměřujeme zvlášť důkladně,“ zdůraznila předsedkyně EK.
Von der Leyenová také uvedla, že dva evropské výzkumné týmy učinily velký pokrok ve vývinu vakcíny proti koronaviru. "Plánují, že brzy zahájí klinické testy," řekla šéfka EK. Než se bude látka moci začít masově vyrábět, budou ještě potřeba další kroky, ale von der Leyenová doufá, že vakcína by mohla být hotová koncem roku a dodala, že EU už jedná s výrobci, aby mohla spustit rychlou očkovací kampaň.