Menu Zavřít

Maďarský centrální bankéř „odkláněl“ miliardy přátelům a rodině

24. 5. 2016
Autor: Archiv

Charitativní organizace, které centrální bankéř obdaroval zhruba jednou miliardou dolarů, kupovaly vily, umělecké předměty či si platily honosné služební cesty.

Gyorgy Matolcsy přepsal pravidla centrálního bankovnictví v Evropské unii týkající se „spolupráce“ s rodinou a přáteli. Od svého jmenování do čela centrální banky Maďarska dokázal někdejší ministr financí poslat šesti nadacím, které založil, ekvivalent 25 miliard korun, a to přes námitky dozorčí rady banky a ke zlosti úředníků Evropské unie. O jeho případu informovala agentura Bloomberg.

Matolcsy tvrdil, že peníze, které by mimochodem vystačily na pokrytí ročního rozpočtu obrany v NATO, už nejsou veřejné a premiér Viktor Orban jeho transakce kryl. Maďarský ústavní soud nicméně nedávno dal zapravdu jejich odpůrcům a nařídil zveřejnění podrobných záznamů o transakcích, z nichž profitovali Matolcsyho spřízněnci a další Orbanovi přátelé, místo aby peníze zůstaly bance či putovaly na ministerstvo financí.

Divoký kapitalismus

Síť darů charitativním organizacím překvapila i Maďary, kteří se více méně smířili s jinými kroky premiéra Orbana, obdivovatele Vladimira Putina. Odvaha podvádět překvapila přitom i ty, kdo se zabývají korupcí v postsovětských státech.

„Dokumenty ukazují napojení centrální banky na pochybné platby jednotlivcům, kteří mají blízké vztahy s jejím šéfem,“ uvedla pro Bloomberg Otylia Dhand, analytička politických rizik v Teneo Intelligence v Bruselu. „Dokonce na východoevropské standardy to jde daleko za hranice běžného divokého kapitalizmu.“

György Matolcsy

Záznamy začínají v sídle centrální banky na Náměstí svobody v Budapešti. Banka v roce 2014 vydělala ohromnou sumu 1,8 miliardy dolarů a nemusela vyplácet na dividendách ani forint. Matolcsy tehdy začal vytvářet síť nadací, které měly za úkol podporovat v Maďarsku finanční gramotnost.

Během následujících dvou let, do nařízení ústavního soudu 31. března 2016 šedesátiletý Matolcsy a jeho důvěrníci nechtěli zveřejnit, kam investovali a jak utráceli veřejné peníze. Jak ukazují dokumenty, přiznávali stipendia, ale rovněž kupovali luxusní nemovitosti, umělecká díla a financovali knihy, jejichž autorem byl Matolscy, nebo byly o něm.

Jedna větev vede například k vile v nejlepší čtvrti Budapešti s výhledem na Dunaj. Dokumenty ukazují, že patří do impéria Matolcsyho bratrance Tamase Szemereyho, který nemá s bankovnictvím nic společného.

Spřízněná banka

Maďarská banka NHB Novekedesi Hitel Bank obdržela jen v roce 2014 minimálně 90 milionů dolarů od dvou z šesti zmíněných nadací. Do banky plynuly peníze z nadace, kterou vedl samotný Matocsy, a pomohly jí zečtyřnásobit její depozita. Loni pak NHB financovala za nezveřejněných podmínek akvizici nábytkářské firmy, kterou kupovala firma Matolcsyho syna.

bitcoin_skoleni

Většina peněz banky NHB pochází z největší nadace Pada, kde rovněž figuruje Matolcsy. Ženou ředitele nadace je přitom Matolcsyho sestřenice a mezi další členy vedení patří blízký spolupracovník jeho ženy.

Maďarské státní zastupitelství neshledalo na jednání nadací nic neobvyklého. Maďarský nejvyšší státní zástupce je manžel šéfky Lidských zdrojů v maďarské centrální bance, která je rovněž členka vedení jedné z nadací (jedná se o placenou pozici). Jednání banky kritizují zástupci nevládních organizací včetně Transparency International.

  • Našli jste v článku chybu?