Menu Zavřít

Made in Europe jsme nakonec nepotřebovali

20. 3. 2003
Autor: Euro.cz

O rozvoji FEI ČR hovoří jeho generální ředitel

Americká firma FEI je jedním z mála zahraničních investorů, který si v České republice ponechal výzkumnou a vývojovou základnu a chce ji dále rozvíjet. Minulý měsíc otevřela v brněnském technologickém parku nové výrobní prostory, v nichž chce zaměstnávat hlavně vysoce kvalifikované odborníky z elektrotechnických oborů. O dalším rozvoji firmy v Česku, a to i v souvislosti s aktuálními událostmi, hovořil týdeník EURO u kávy s generálním ředitelem FEI ČR Jiřím Očadlíkem.

EURO: S velkými vizemi přišla před časem do Brna i japonská firma Flextronics. Vloni zjistila, že je pro ni Česká republika příliš drahou zemí a přestěhovala se na východ. Neudělá FEI za několik let totéž? OČADLÍK: Samozřejmě i FEI může skončit, pokud správně nenastaví svůj technologický rozvoj. Máme ale za sebou několikaletou tradici a už jsme dokázali přesvědčit zákazníky FEI o kvalitě dodávaných mikroskopů. Nezastavili jsme se - vyvíjíme nové přístroje a současně jednáme o přesunu některých výrob z USA a z holandského Eindhovenu.

EURO: Do vývoje potřebujete špičkové odborníky. Co od nich požadujete a jak je platíte? OČADLÍK: Platíme slušně nejen proto, abychom je získali, ale i udrželi. Kromě odborné, technické specializace však požadujeme i plynulou angličtinu. V oboru máme obrovskou konkurenci, zejména ze strany japonských výrobců, a pokud se chceme i do budoucna udržet na špičce, musíme umět včas prosadit své názory a myšlenky především v rámci firmy FEI. A ten, kdo se hladce a bez problémů nedomluví s kolegy z Nizozemska nebo z Ameriky, těžko někoho přesvědčí.

EURO: To jsou poměrně vysoké nároky, s nimiž by se mohli čeští odborníci - a zřejmě za více peněz - uplatnit i v zahraničí. Neobáváte se, že vám po vstupu země do Evropské unie utečou? OČADLÍK: Pokud budeme s touto možností počítat a technologicky se na ni dokážeme připravit, tak by neměl být problém zaplatit i tady špičkové odborníky tak, aby to odpovídalo růstu ceny práce na českém trhu.

EURO: Budete jim do dvou let schopni nabídnout tolik, kolik by za stejnou práci dostali třeba v Německu? OČADLÍK: Myslím, že srovnání mezd na stejnou nebo podobnou úroveň, jaká je v zemích Evropské unie, není otázkou tak krátké doby. Domníván se, že narovnání nelze čekat ani v horizontu pěti let a bude se počítat spíše na deset až patnáct let.

EURO: Jak se vůbec podařilo udržet v České republice výzkumnou základnu? OČADLÍK: Elektronová mikroskopie má Brně už skoro padesátiletou tradici, ale je pravda, že vývoj i odbyt na začátku devadesátých let téměř zkolaboval, protože byl zaměřen na východní trhy. Z krachující Tesly se však podařilo dát dohromady skupinku lidí, která ve vývoji a výrobě mikroskopů dále pokračovala na základě spolupráce s koncernem Philips v nově založené firmě Delmi. Philips se stal v roce 1996 jejím jediným vlastníkem. Nynějšího majitele získala, když se od elektronického koncernu odloučila divize Philips Electron Optics a splynula s firmou FEI. Mikroskopy vyvinuté a vyrobené v České republice dnes dodává do čtyřiceti zemí. A není to žádný podřadný vývoz, protože mezi naše odběratele patří firmy, jež jsou špičkou ve svých oborech. Například elektronické giganty Samsung a General Electric, automobilky Audi a Ford nebo počítačové firmy jako Intel a Texas Instruments.

EURO: Jakou mají vaše mikroskopy přidanou hodnotu? OČADLÍK: Jde o specializované výrobky, které nejdou přímo na trh, ale do výzkumných ústavů, laboratoří a vývojových center mnohých firem. I když přímo nezachraňují lidské životy, nároky na jejich technické vybavení, funkci, servis a spolehlivost jsou velmi podobné tomu, co se vyžaduje například od počítačových tomografů.

EURO: Bylo obtížné se v zahraničí prosadit se značkou Made in Czech Republic? OČADLÍK: V prvních sedmi letech to nebylo jednoduché a zvažovali jsme, zda naše přístroje nebudeme označovat nálepkou Made in Europe. Potíže jsme přitom neměli na západních trzích, ale spíše na Východě, například v Číně. Ke změně jsme nakonec nepřistoupili, protože i východní odběratelé postupně zjistili, že s naším zbožím nemají problémy.

MM25_AI

EURO: Dodáváte mikroskopy i do vojenských laboratoří a pro zbrojní průmysl? OČADLÍK: Ano, ale nejsou to naši majoritní odběratelé.

EURO: Zaznamenali jste v souvislosti s přípravou válečného konfliktu v Iráku větší poptávku? OČADLÍK: Pro nás je takový konflikt spíše nepříjemný, protože našimi hlavními zákazníky jsou školy a různé instituce, které získávají peníze z veřejných rozpočtů. Při přípravě na válku a ve válečných konfliktech se ovšem výdaje na vědu a běžný výzkum obvykle omezují, protože se investuje spíše do ochrany.

  • Našli jste v článku chybu?