Menu Zavřít

Madeta prodaná neprodaná

26. 2. 2004
Autor: Euro.cz

Zemědělci se soudí o výsledek privatizace druhé největší české potravinářské firmy

Mlékařské a hospodářské družstvo JIH žaluje Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) u Obvodního soudu v Praze 1. Předmětem sporu je 36 procent akcií druhé největší tuzemské potravinářské firmy Madety.
Celý případ, který začal tendrem v roce 2002, pokračoval loni v prosinci překvapivě - rychlým a dobře utajeným prodejem akcií Madety nečekanému uchazeči, jinému než který vyhrál původní veřejnou soutěž. Žaloba družstva JIH slibuje, že kontury neprůhledné privatizace konečně nabudou na ostrosti.

Bojkot obchodníků

V roce 2002 PGRLF vypsal příslušný tendr. Nejvyšší nabídku 115 milionů korun podala jako zástupce svého klienta makléřská společnost Wood & Company. Představenstvem PGRLF však byla ze soutěže vyřazena. Oficiálně proto, že přednost dostali dodavatelé Madety (EURO 21/2002). Mlékařské družstvo JIH se šedesáti pěti procenty dodávek k největším dodavatelům patří. Nabídlo za 36,24 základního kapitálu Madety 82,12 milionu korun a stalo se oficiálním vítězem tendru.
Smlouva mezi PGRLF a MHD JIH měla být podepsána do týdne po rozhodnutí, finanční vypořádání se mělo uskutečnit do čtrnácti dnů od podpisu smlouvy. Podle dostupných informací měli zemědělci potíže se sháněním úvěru, ale jak se později ukázalo, peníze nebyly hlavním důvodem, který by obchod zmařil. „Neměli jsme obchodníka s cennými papíry, který podle podmínek kupní smlouvy musel transakci provést. Nikdo to nechtěl zobchodovat. Když jsme obchodníka sehnali, fond nám sdělil, že musíme využít ty, s nimiž fond spolupracuje. Jakmile jsme se na ně obrátili, odmítli to s odůvodněním, že se jedná o neobvyklou transakci,“ připomíná Zdeněk Houška, místopředseda představenstva družstva JIH.
Mlékařské družstvo nakonec obchodníka sehnalo. Trvalo to sice rok, ale podle Houšky v kupní smlouvě žádný časový limit uveden není. Obchod měl provést pražský obchodník s cennými papíry, firma Beta. Společnost tohoto jména však nikdy nebyla členem Burzy cenných papírů Praha. Ani ředitel Wood & Company Jan Sýkora o takové firmě neslyšel. Podle ředitelky odboru vnějších vztahů Komise pro cenné papíry Petry Güntherové nikdo pod tímto jménem nemá licenci. „Ta firma ale mohla být pouze zprostředkovatelem a obchod realizovat přes registrovaného obchodníka. Tím by se vyhnula porušení zákona,“ upozornila Güntherová.

FIN25

Po krkolomném splnění podmínky pak družstvo JIH odeslalo peníze na účet PGRLF, ale fond obratem peníze vrátil. A to s odůvodněním, že smlouvu nepovažuje za uzavřenou.

Žaloba

Zemědělci jsou ale přesvědčeni o pravém opaku a cítí se být okradeni. Zdeněk Houška tvrdí, že originál kupní smlouvy je řádně opatřen podpisy oprávněných zástupců PGRLF jako strany prodávající i podpisy zástupců družstva jako nabyvatele. „Máme i dokument, kterým o prodeji rozhodl ministr zemědělství Jiří Fencl. Ten v akciové společnosti PGRLF reprezentuje valnou hromadu a stoprocentního vlastníka fondu, jímž je ministerstvo zemědělství,“ říká Houška. Námitku, že celý proces prodeje ukončil v červenci 2002 tehdy čerstvě jmenovaný ministr zemědělství Jaroslav Palas, Houška neakceptuje: „Ministr nic nezrušil, žádný takový doklad neexistuje.“ Problematické na Fenclově písemném rozhodnutí je, že akcionář, byť většinový, nemůže rozhodnout o ekonomicky nevýhodné operaci a nařídit představenstvu její realizaci,“ uvedl pro týdeník EURO pracovník PGRLF, který si nepřál být v této souvislosti jmenován. Poté, co fond vrátil družstvu JIH peníze, obrátilo se družstvo na soud se žalobou a se žádostí o předběžné opatření. Obvodní soud v Praze 1 v listopadu loňského roku odmítl zablokovat akcie Madety s tím, že neshledává pro předběžné opatření důvod. Podle výroku nehrozila skutečnost, že by držení akcií mělo přejít na jiný subjekt. Jenže právě to se v prosinci 2003 stalo. Akcie Madety byly za maximálního utajení v prosinci prodány za 136 milionů korun jihlavské mlékárně Moravia Lakto. Pozadí tohoto prodeje je nejasné. Ředitel a předseda představenstva PGRLF Lubomír Netolický v rozhovoru pro týdeník EURO připustil, že hrozba zablokování prodeje byla významným důvodem, kvůli kterému se obě strany zavázaly pod smluvní pokutou neposkytovat žádné informace. Proto také nebylo výběrové řízení veřejné. O prodeji nevěděl ani výkonný ředitel Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec. „Mnoho českých subjektů, které by měly dostatek financí pro nákup podílu v Madetě, u nás ale není,“ řekl tehdy pro internetový server EURO OnLine. Podle jeho informací byl akciový podíl Madety nabídnut jen několika subjektům s českými vlastníky.
„K procesnímu postupu tehdejšího návrhu prodeje se vzhledem ke stále probíhajícímu soudnímu sporu nebudeme vyjadřovat,“ řekl ředitel PGRLF Lubomír Netolický. Nicméně u pražského soudu leží žaloba družstva JIH, která viní PGRLF z nedodržení smluvních závazků. Pokud nezískají akcie Madety, slibují si od soudního verdiktu alespoň náhradu vzniklé škody. „Nezdařená transakce nás stála spoustu úsilí a peněz. Doufám, že nám ztráty fond nahradí,“ říká Zdeněk Houška.

  • Našli jste v článku chybu?