PALUBNÍ DENÍK Tak Úřad pro ochranu hospodářské soutěže potvrdil půlmilionovou pokutu dopravnímu podniku a pražskému magistrátu za Opencard. Je to trest za to, že hlavní město Praha sice vybralo společnost Haguess jako dodavatele ve veřejném výběrovém řízení, ale pak s ním uzavřelo dohody o licencích, které znemožňovaly rozšiřovat služby systému za pomoci jiných dodavatelů než Haguessu. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, všichni v Praze vědí, co to bylo za kšeft.
Podivné ovšem je, že bývalý i současný primátor Prahy spolu s dalšími bývalými i současnými radními jsou obviněni Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu za dozoru státní zástupkyně Dagmar Máchové z nezákonného jednání právě proto, že se řídili těmito smlouvami, když potřebovali služby Opencard výrazně rozšířit. A policie chce dokazovat, že ony licenční smlouvy nebránily v tom, aby magistrát vybral úplně jiného dodavatele ve veřejné soutěži. Dokonce už se řadu týdnů spekuluje, kdy budou obvinění obžalováni a půjdou před soud, což by znamenalo konec primátora Tomáše Hudečka (TOP 09).
A teď, babo, raď. Buď je třeba zaplatit pokutu, nebo zašít primátory a radní, až budou černí. Nebo že by v civilizovaném světě bylo možné provést obojí?
PLAVÁČCI
Oni ti policisté vůbec tak trochu plavou.
Do deseti dnů by mělo být ukončeno vyšetřování Milana Kovandy a Ondreje Páleníka, bývalých šéfů Vojenského zpravodajství (VZ), kvůli nimž padla Nečasova vláda, když měli na pokyn Jany Nagyové nechat sledovat Nečasovu exmanželku Radku. Alespoň konec října byl posledním, byť již několikátým termínem, dokdy vyšetřovatelé slibovali jednoduchou kauzu s pár svědky a spoustou odposlechů uzavřít.
Jenže se jim to nějak nedaří. Zhruba před týdnem generál Kovanda – který jako jediný unikl vazbě, protože se podle Ivo Ištvana zachoval jako chlap a přiznal se – poskytl rozhovor deníku Právo, v němž ono přiznání popřel. Tvrdí, že nikdy nikomu, ani Ištvanovi nepřipustil, že by VZ dělalo něco nezákonného. Někdo tady lže a Kovanda dobře ví, že vše je v protokolu, který podepsal, a bude možné snadno zjistit, kdo je tedy tím lhářem.
Ovšem Ondrej Páleník promluvil také.
A naznačil, že v tomto případě šlo o podnět od premiéra Nečase a nešlo o sledování, ale o ochranu, což potvrzují i všichni svědci a odpovídají tomu i záznamy samotné služby.
Že by to mohlo dopadnout rozhodnutím ve stylu „vyšetřování skončilo, zapomeňte“, čekat nelze. Na policejní svržení vlády se zapomenout nedá, a ani nesmí.