Za Bezosem skončili spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates a Francouz Bernard Arnault, majitel luxusního konglomerátu LVMH. Majetek všech tří nejbohatších lidí překračuje 100 miliard dolarů. Arnault se letos dostal mezi miliardáře, jejichž majetek vzrostl nejvíce, a to o téměř 38 miliard dolarů.
Celkem hodnota majetku 500 nejbohatších lidí stoupla o 1,2 bilionu dolarů. Tak obrovský růst zřejmě posílí již nyní vášnivou debatu o zvyšující se nerovnosti bohatství a příjmů. Ve Spojených státech nejbohatší 0,1 procenta populace kontroluje největší podíl majetku od roku 1929. To již přimělo některé politiky k výzvám k radikální restrukturalizaci ekonomiky.
Nejvíce miliardářů mají Spojené státy, v žebříčku Bloombergu je celkem 172 miliardářů z USA. Celkově jejich majetek stoupl o 500 milionů dolarů. Nejvíce se rozrostl majetek majitele Facebooku Marka Zuckerberga a Gatese. Majetek Zuckerberga stoupl o více než 27 miliard dolarů a Gatese o 23 miliard dolarů. Druhé místo s celkovým počtem 54 miliardářů patří Číně.
Průnik do uzavřeného klubu: Bezos chce koupit tým amerického fotbalu
Nejvíce zřejmě loni zbohatli ruští miliardáři, jejichž majetek stoupl o 21 procent, tedy 51 miliard dolarů. Pomohl jim růst měn, akcií a dluhopisů rozvíjejících se zemí.
Z českých zástupců je v žebříčku Bloombergu na 111. místě Petr Kellner. Hodnota jeho majetku letos vzrostla o 1,3 miliardy dolarů na 12,8 miliardy dolarů.
Hvězda reality show Kylie Jennerová se letos stala nejmladší miliardářkou, která majetek vydělala sama, díky své kosmetické značce Kylie Cosmetic. Jennerová, nejmladší z rodiny Kardashianových, prodala podíl 51 procent v Kylie Cosmetics za 600 milionů dolarů firmě Coty.
Dále čtěte:
Bill Gates: Omezení investic do fosilních zdrojů má nulový efekt na klima
Bezos se v roce 2026 stane bilionářem, následovat bude čínská vlna
Ve stopách Jordana. Sportovci touží po statusu miliardáře, podřizují tomu i aktivní kariéru