úroveň každé tři měsíce. Podle jeho místopředsedy Blahoslava Němečka je ale pravděpodobné, že cena zůstane vysoká i na podzim. „S ohledem na stále vysoké predikce cen topných olejů a mírné zhoršení kurzu koruny Majitelé realit, kteří patří do Občanského sdružení majitelé domů, chtějí v těchto dnech podat Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku zhruba dva tisíce stížností kvůli regulaci nájmů.
úroveň každé tři měsíce. Podle jeho místopředsedy Blahoslava Němečka je ale pravděpodobné, že cena zůstane vysoká i na podzim. „S ohledem na stále vysoké predikce cen topných olejů a mírné zhoršení kurzu koruny
Majitelé realit, kteří patří do Občanského sdružení majitelé domů, chtějí v těchto dnech podat Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku zhruba dva tisíce stížností kvůli regulaci nájmů. Odhadují, že od roku 2002 jim ročně vznikla škoda deset miliard korun. Do současné doby tak výši škod odhadují přibližně na 40 miliard korun. Sdělil to předseda sdružení Tomislav Šimeček.
Majitelé rozdělili stížnost do dvou částí. „V prvé fázi žádáme o náhradu morálních škod, to znamená ne věcných škod, pevnou částkou pro každého stěžovatele deset tisíc eur a sto tisíc eur pro sdružení,“ řekl Šimeček. Odhaduje, že výše morálních škod dosáhne necelé miliardy korun. V případě, že soud stížnosti uzná, budou majitelé po českém státu ve druhé fázi požadovat náhradu věcných škod. „Každý pronajímatel pak musí individuálně prokázat, v kolika bytech byl omezován, kolik tím vzniklo škody, což záleží na lokalitě,“ dodal.
„V tomto okamžiku majitelům domů rozumím, protože neexistuje žádná právní úprava. Pokud ale bude náš návrh zákona o nájemném schválen, doufám, že budou stížnosti shledány nedůvodnými,“ řekl náměstek ministerstva pro místní rozvoj pro bytovou politiku Ivan Přikryl. Podle něj se dá očekávat, že konečná verze návrhu bude hotová již tento týden.
O autorovi| RUBRIKU PŘIPRAVUJE TOMÁŠ STINGL