Menu Zavřít

Majoritní minorita

18. 2. 2005
Autor: Euro.cz

Mittal čeká na rozhodnutí antimonopolního úřadu

Máte smůlu, privatizace společnosti Vítkovice Steel se nezúčastníte, vzkázala vláda koncem loňského roku šéfům ocelářského koncernu Mittal Steel. Jak se zdá, poněkud předčasně. Stát změnil názor a úředníci se zástupci oceláren v posledních týdnech horečně hledají řešení, jak Mittal Steel účast v privatizaci umožnit. Uskutečnilo se několik setkání. Nejprve se 8. února na tajné schůzce sešli ministři Bohuslav Sobotka a Milan Urban se členy nejvyššího vedení oceláren. O několik dní později -14. února - jednání pokračovala. Za stát se jich zúčastnili mimo jiné náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina a Pavel Kuta z Fondu národního majetku, za ocelářský koncern například šéf Ispatu Nová huť František Chowaniec. Mittal Steel má v Nové huti majoritu.

Miliardové pohledávky.

Jednání se stále točí kolem jedné věty ve vládním usnesení o prodeji Vítkovic Steel. Ta automaticky vylučuje z tendru zájemce, který je s ocelárnami nebo jejich majitelem, státní společností Osinek, ve sporu. Vysoké pece Ostrava, které jsou dceřinou firmu Ispatu Nová huť, přitom přes rok vedou spor s Vítkovicemi Steel o cenách dodávek surového železa. Případem se zabývá soud, z vlastního podnětu ho vyšetřuje i antimonopolní úřad. „Máme stálý zájem o účast v privatizaci a jsme ochotni hledat dohodu ve sporech týkajících se ceny surového železa, které projednává soud. Samotná dohoda vyžaduje oboustranně přijatelnou formulaci,“ řekl finanční ředitel Mittal Steel Ondra Otradovec. Na první tajné schůzce se dohodla takzvaná nulová varianta: Vysoké pece Ostrava stáhnou žalobu vůči Vítkovicím Steel, stejně tak učiní i ostravská společnost. Výměnou za to prodá stát Mittal Stell zhruba deset procent akcií Ispatu Nová huť a umožní firmě účast v privatizaci. Takové řešení se však ukázalo jako neprůchodné. Vítkovice Steel požadují u soudu po Vysokých pecích Ostrava vrácení 2,2 miliardy korun. Osinek tvrdí, že částka odpovídá rozdílu mezi reálnou cenou a údajně přemrštěnými požadavky, které si za surové železo účtují Vysoké pece Ostrava. Ty naopak u soudu požadují po Vítkovicích Steel zaplacení 350 milionů korun jako doplatek.

Nepřipadá v úvahu.

Představenstvo Osinku a právníci společnosti považují stažení žaloby o 2,2 miliardy korun za nemožné. „Ze znaleckých posudků vyplývá, že požadovaná částka je reálná, stažení žaloby nepůsobí jako obchodně vyvážené rozhodnutí,“ sdělil týdeníku zdroj blízký vedení firmy. Tvrdí, že nulová varianta není možná i z dalšího důvodu: Neřeší do budoucna zajištění dodávek surového železa pro Vítkovice Steel od Vysokých pecí Ostrava za rozumnou cenu. Ty prodávají ocelárnám surovinu bez uzavřené smlouvy. Podpis pětiletého kontraktu přitom byl jednou z podmínek, za kterých stát prodal akcie Ispat Nová huť společnosti Mittal Steel.

WT100

Variant je dostatek.

Členové představenstva Osinku poukazují i na další důvod, proč nemohou ze svých miliardových požadavků couvnout. Procento akcií Vítkovice Steel vlastní firma Vítkovice ovládaná podnikatelem Janem Světlíkem. „Pokud žalobu stáhneme, a přijdeme tak o 2,2 miliardy korun, které soudně požadujeme, vystavujeme se nebezpečí, že nás minoritní akcionář zažaluje. V takovém případě může poukázat na to, že Vítkovice Steel nespravujeme s péčí řádného hospodáře. Vysoké pece musejí zaplatit alespoň část z požadované sumy. Poslední, po čem toužím, je strávit pár let ve vězeňských teplácích,“ konstatoval člen představenstva Osinku, který nechce být jmenován. „Vítkovice mají kromě majoritního vlastníka dalších asi padesát tisíc minoritářů. Těm se zodpovídají i z toho, jak nakládají se svými podíly v jiných firmách. Proto Vítkovice vyjádřily obavu, aby se při řešení pohledávek a závazků mezi Vítkovicemi Steel a skupinou Mittal Steel nezapomnělo na dopad celé transakce na Vítkovice,“ sdělil týdeníku EURO Světlík. Dodal, že variant řešení mezi Osinkem a Mittal Steel je ale tolik, že se určitě najde pro všechny schůdná cesta. Zdroj obeznámený se situací ve Vítkovicích však upozornil: „Na valných hromadách firmy operují tři aktivní skupiny menšinových vlastníků. Odpuštění pohledávky 2,2 miliardy ze strany Vítkovicích Steel, aniž by se Vítkovice ozvaly o svá práva, může být vítanou záminkou, proč později například blokovat rozhodnutí o dalších strukturálních změnách ve Vítkovicích.“

Sobotka a Bednář.

Sporem Vysokých Pecí Ostrava a Vítkovic Steel se zabývá i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Řeší, zda Vysoké pece Ostrava nezneužívají svého monopolního postavení při dodávkách surového železa společnosti Vítkovice Steel. Tedy další překážka, která brání Mittal Steel účastnit se privatizace. „Bez rozhodnutí ÚOHS se nemohou tendru zúčastnit, je to příliš riskantní,“ sdělil Pecina. Zdůvodnil to tím, že nemůže k účetnictví Vítkovic Steel pustit firmu, která se společností vede spor, což by ji zvýhodnilo oproti ostatním zájemcům. „Doufám, že se Mittal Steel tendru zúčastní, jen tak nevzniknou spekulace, že stát nezískal za Vítkovice Steel maximální cenu,“ dodal.
Antimonopolní úřad měl výsledky svého vyšetřování oznámit minulý týden. Nestalo se tak, protože předseda úřadu Josef Bednář byl na služební cestě v zahraničí. „Očekávám, že rozhodnutí zveřejní do 25. února,“ sdělil dobře informovaný zdroj. Na to, aby se tak skutečně stalo, dohlédne i šéf resortu financí Bohuslav Sobotka. Ministr se totiž chystá v pondělí 21. února do Brna, navštívit šéfa ÚOHS Bednáře. Ústředním bodem jednání bude právě aktuální situace v ostravsko-vítkovickém sporu Času je však málo. Mittal Steel musí všechny spory vyřešit do konce února. Pokud ne, nezíská od státu informační memorandum s podmínkami tendru na Vítkovice Steel a ze soutěže vypadne. Předběžný zájem o účast v tendru projevilo devatenáct firem včetně Mittal Steel.

  • Našli jste v článku chybu?