V metropoli začala fungovat první školka, kde se učí jazyk nejlidnatější země světa
Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce. Robert Fulghum ve svém bestselleru vystihl podstatu. Ze školky víme, že když vyrazíme do světa, máme dávat pozor na auta, chytit se někoho za ruku a být pohromadě.
Došlo nám tam, že zlaté rybičky, křečci a bílé myšky, a dokonce i to semínko v kelímku – všichni umřou. A my také. Jestliže základní škola je určující pro to, jaký získáme vztah ke vzdělání, ve školce poznáme, jak ten svět funguje. A to, co se tam naučíme, si pamatujeme dodnes. Proto už výběr předškolního zařízení je pro řadu rodičů prvním zásadním rozhodnutím.
Kromě alternativních mateřinek se po revoluci začaly prosazovat jazykové školky, které využívají schopnost děti nasávat bez většího úsilí cizí jazyky jako houby. Na trhu jsou řadu let etablované bilingvní anglické, německé, francouzské školky, letos k nim v Praze přibyla jedna nová: česko-čínská školka ChinCen. Ta sází na to, že angličtina je už dnes standardem, se kterým se dítě dříve či později určitě potká, ona ale může dát dětem něco navíc v podobě základů jazyka, kterým mluví více než miliarda lidí na světě.
Souvislost první česko-čínské školky s hradní politikou posledních dvou let a příslibem obřího přílivu asijského kapitálu do Česka nehledejte. Zakladatelé školky, kteří mají rádi čínskou kulturu a medicínu, nosili v hlavě myšlenku téhle školky už pár let. Vilu v pražských Modřanech rekonstruovali tak, aby se tam děti cítily dobře. Kolektivní zařízení příliš nepřipomíná. „Sama mám předchozí zkušenost s několika školkami. Vím, co mi tam vadilo. Snažili jsme se při respektování všech hygienických předpisů udržet rodinnou atmosféru,“ říká ředitelka školy Michala Kinkorová. Jako klíčové se nakonec ukázalo oslovit ty správné učitelky. Skupinu dětí maximálně po 15 má na starost jedna česká učitelka a jedna rodilá Číňanka. Česko-čínská školka ChinCen přivítala první děti letos v lednu. Přijímá děti od dvou do sedmi let. Zatím má ještě volná místa. Ředitelka Kinkorová počítá, že v „ostrém“ provozu s plným počtem dětí začne fungovat od září.