Menu Zavřít

Malá, ale šikovná

3. 3. 2008
Autor: Euro.cz

HANSPAULSKÁ LIGA - Máte rádi fotbal, ale nechcete investovat miliony do Gambrinus ligy? Nevadí. Vedle „velkého“ fotbalu existují podnikatelské příležitosti i v amatérských soutěžích. Jednou z nich je legendární a veleúspěšná Hanspaulská liga, zahájená na jaře roku 1972.

Po zamrzlém hřišti v areálu žižkovské Pražačky se potácejí dvě šestice amatérských fotbalistů. Zimní turnaj populární Hanspaulské ligy (HL) proti sobě svedl dva „zvířecí“ týmy – červená „Prasata“ (Pigs FC) a oranžové „Ryby“ (Okouni). Míč na sněhem pokrytém terénu odskakuje, co chvíli některý hráč uklouzne a rozplácne se na zemi. I takový „hurámač“ týmů, složených vesměs z přátel či známých, může podnikatelům přinést zisk. Jaký?

Oblečte jim dresy…

Kdysi populární slovenská skupina Elán vyzývala posluchače k tomu, aby si „oblékli dresy – ať je jasné, kdo za koho kope“. Totéž v bleděmodrém lze doporučit i podnikatelům, kteří dresy vyrábějí. A také majitelům sítotiskového zařízení. Potisk dresů je totiž dobrou podnikatelskou příležitostí – vždyť jen na podzim loňského roku hrálo „hanspaulku“ přibližně 10 tisíc fotbalistů v 756 týmech!

Hráči si sportovní náčiní většinou pořizují sami, bez centrálních objednávek svazu. Ale šance existuje. „Podnikatelé u nás mohou inzerovat. A to buď pomocí bannerů na našich webových stránkách, nebo v tištěném časopise, který vydáváme,“ říká člen Výkonného výboru Pražského svazu malého fotbalu Karel Filip. Právě tento svaz Hanspaulskou ligu organizuje.

Jak Filip dodává, výměnou za uvedenou reklamu můžete nabídnout například ceny pro vítězné týmy jednotlivých lig, nejlepší střelce a podobně – třeba míče či oblečení. Svaz rovněž zvažuje možnost speciálních internetových stránek, na nichž by zájemci mohli nabízet zboží a služby.

HISTORIE HANSPAULKY

Oficiální ligová soutěž Hanspaulské ligy začala na jaře 1972 za účasti osmi týmů. O patnáct let později soutěžilo už 384 družstev (nikoliv „mužstev“, neboť soutěž hrají i ženy), vloni jich bylo 756. Soutěží se v osmi ligách: 1. liga je jedna, druhou tvoří dvě skupiny, v osmé lize jich je sedmnáct. Nejvyšším brankovým rozdílem – konkrétně 38:1 – skončil památný zápas týmů Felix Club - Smícháč, odehraný v 80. letech. Vysoké prohry ale nejsou jen dílem dávné minulosti. Například před pár lety prohrál tým Outsiders 1:27.

…nebo postavte hřiště

Přestože se řada zápasů HL hraje na dobrých sportovištích, kvalitních hřišť není nikdy dost. Navíc se všechna utkání konají na pronajatých plochách. Nabízí se tedy možnost vybudovat hřiště a poté je nabídnout k pronájmu. Za každý odehraný zápas svaz pronajímateli platí v průměru pětistovku. Co je k tomu potřeba?

Především peníze. Stavba nového hřiště (s přibližně poloviční plochou vůči hřišti pro velký fotbal) s umělým povrchem 3. generace stojí podle Filipa několik milionů korun. Protože podle regulí HL se zápasy hrají pouze na území hlavního města, značnou investicí může být i cena pozemku.

Nabízí se také možnost rekonstrukce stávajících ploch. „Například oprava Pražačky, v jejímž areálu jsou hned tři hřiště na malý fotbal, stála kolem dvanácti milionů korun. A to včetně zázemí,“ přibližuje Filip. Konkrétní podmínky, které musí splňovat hřiště na malý fotbal, najdete na webových stránkách svazu.

Dotace? S podmínkami

Samotný svaz o stavbě vlastních hřišť zatím neuvažuje. „Nemáme ani pozemek, ani peníze,“ připouští Filip.

Na aktivity tohoto typu je ale teoreticky možné získat dotace. Žadatelům však svazuje ruce řada podmínek. „Určitě nelze z evropských peněz získat peníze na standardní hřiště pro profesionální fotbal, Slavia si za ně nový areál nepostaví. Šanci mají různé školy a sdružení pracující s dětmi, projekty v komunální sféře. Typickým příkladem by mohlo být například hřiště doplněné dalšími sportovními aktivitami, budované jako volnočasový areál. A to v obci, která postrádá kvalitní nabídku smysluplného trávení volného času jak pro mládež, tak i obecně,“ zdůrazňuje analytik Lukáš Bumbálek z Evropského kompetenčního centra HVB Bank. V každém případě se zájemci mohou podívat na jednotlivé regionální operační programy.

Neprohraje nikdo

KAM PRO INFORMACE

• Webové stránky svazu – www.psmf.cz

bitcoin_skoleni

• Regionální operační programy – www.strukturalni-fondy.cz/regionalni-op

Pohárový zápas končí. Pigs FC, hrající na podzim pátou ligu, porážejí osmiligové Okouny nejtěsnějším rozdílem – 2:1. „Je to pech,“ mumlá si pod vousy jeden z okouních hráčů. Pak přidá pár šťavnatých nadávek. Ale za chvíli už s úsměvem míří do šaten. Ještě totiž netuší, že to byl na dlouhou dobu poslední příznivý výsledek jeho týmu. Po šesti dalších utkáních mají Okouni v kolonce počtu bodů stále nulu a hrozivé skóre 9:46. Hanspaulka prostě není jen o super výkonech, ale hlavně o zábavě.

  • Našli jste v článku chybu?