Menu Zavřít

Malé a střední podniky varují před snižováním konkurenceschopnosti

20. 10. 2010
Autor: profit

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR zveřejnila usnesení svého představenstva. To projednávalo otázky konkurenceschopnosti malých a středních podniků a živnostníků.

Foto:Stadler Jakub

Představenstvo oznámilo, že je znepokojeno stále se zhoršujícími podmínkami konkurenceschopnosti. Proto vyzvalo vládu k podpoře konkurenceschopnosti zejména malých a středních podniků a k přípravě růstových opatření.

Hlavními body, na které by se měla vláda zaměřit, jsou ne příliš lichotivé skutečnosti, které vyplynuly z analýzy Světového ekonomického fóra. Kvalita veřejné správy a institucí v naší republice získala nejhorší hodnocení a 72.místo v žebříčku s tím, že ČR předstihly i státy jako Gruzie či Albánie. Ve výskytu korupce ČR obsadila 52.místo a propadla se o 7 míst. V žebříčku podmínek pro podníkání je ČR na 74. příčce s tím, že bez specialisty prakticky není možné založit společnost nebo například zaplatit daně. Analýza poukázala i na nízkou efektivitu finančních trhů, kdy banky málo půjčují, což zpomaluje ekonomický růst. Došlo k významnému poklesu zahraničních investic do ČR, kdy se sice zvýšil počet projektů, ale objem peněz spíše lehce klesl. Podle AMSP ČR našemu státu velmi chybí novela zákona o investičních pobídkách. Velký propad zaznamenala Česká republika za posledních 15 let i v oblasti školství, a asociace varuje, že za 10 let budeme ve vzdělávání na úrovni Gruzie a Rumunska a navíc vznikne nedostatek pracovníků ve vědeckých institucích.

bitcoin školení listopad 24

Podmínky podnikání a konkurenceschopnosti jsou podle AMSP ČR navíc nadále zhoršovány tím, že vláda plánuje prodloužení nemocenské. Toto opatření prý může být po nedávné finanční krizi pro malé a střední podniky likvidující. Sdružení zároveň tvrdě kritizuje zdražení elektrické energie díky „fotovoltaice“. Bojí se, že toto opatření dopadne tvrdě zvláště na podniky se zvýšenou spotřebou elektrické energie, jako jsou např. pekárny, výroba železa, chemický průmysl, strojírenské podniky, apod. Ke zvýšení konkurenceschopnosti nepříspívá ani fakt, že máme dražší elektrickou energii než Německo.

Vše výše uvedené podle asociace ohrožuje „zatím“ pozitivní vývoj ekonomiky v průběhu letošního roku. Posilování koruny již samo o sobě snižuje konkurenceschopnost tuzemských výrobců. Podnikatelé prý chápou, že v době krize museli přijmout různá opatření vedoucí k ozdravení celé ekonomiky, nicméně připravované vládní kroky jsou ryze lokálního charakteru a povedou k oslabení tuzemských firem. „Vyzýváme Vládu, aby ve výše uvedených případech našla účinná řešení a nebyla zakladatelem nového úpadku /recese/. Současně vyzýváme vládu k přípravě růstových opatření, která pomohou dalšímu zlepšení konkurenceschopnosti a která přispějí k tomu, že na straně příjmů státního rozpočtu bude větší výběr daní při stávajícím daňovém zatížení,“ uvedl Břetislav Ošťádal, předseda představenstva AMSP.

  • Našli jste v článku chybu?